Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotace Marsu zachycená pozemskou webkamerou

Uznání: Howard C. Anderson (Astroshow.com)

Mars už nebude vypadat tak dobře. Dnes a v několika příštích dnech, kdy je Mars ve svém nejtěsnějším přiblížení k Zemi za skoro 60 000 let, můžete uvidět nejlepší vůbec možný pohled na našeho planetárního souseda. Nečekejte ale prosím, že uvidíte tolik útvarů nebo že uvidíte jak se Mars otáčí během tak krátké doby. Film o 20 políčkách nahoře vzniknul z 1000 snímků z webkamery na zahradě, které byly na sebe pečlivě položeny, sečteny a digitálně seřazeny. Obrázek v nekonečné smyčce ukazuje, jak se Mars otáčí s jednotlivými políčky od sebe vzdálenými 30 minut skutečného času. Jedna úplná otočka Marsu, tedy marťanský den, ve skutečnosti trvá jenom o 40 minut déle, než pozemský den. Pro ty, kteří mají přístup k malému dalekohledu je zde vidět, jak Mars bude opravdu vypadat.

Štítky: Mars, Rotace, Animated gif


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »