Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rotace Marsu zachycená pozemskou webkamerou

Uznání: Howard C. Anderson (Astroshow.com)

Mars už nebude vypadat tak dobře. Dnes a v několika příštích dnech, kdy je Mars ve svém nejtěsnějším přiblížení k Zemi za skoro 60 000 let, můžete uvidět nejlepší vůbec možný pohled na našeho planetárního souseda. Nečekejte ale prosím, že uvidíte tolik útvarů nebo že uvidíte jak se Mars otáčí během tak krátké doby. Film o 20 políčkách nahoře vzniknul z 1000 snímků z webkamery na zahradě, které byly na sebe pečlivě položeny, sečteny a digitálně seřazeny. Obrázek v nekonečné smyčce ukazuje, jak se Mars otáčí s jednotlivými políčky od sebe vzdálenými 30 minut skutečného času. Jedna úplná otočka Marsu, tedy marťanský den, ve skutečnosti trvá jenom o 40 minut déle, než pozemský den. Pro ty, kteří mají přístup k malému dalekohledu je zde vidět, jak Mars bude opravdu vypadat.

Štítky: Mars, Rotace, Animated gif


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »