Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Expres k Marsu

Uznání: Mars Express, ESA

Tento úžasný pohled na rudou planetu pořídila 3. prosince kamera s vysokým rozlišením na palubě kosmické sondy organizace ESA Mars Express, která právě uhání ke svému cíli. Ze vzdálenosti 5,5 miliónu kilometrů je vidět, jak se útvary části západní polokoule Marsu koupají ve slunečním světle. Z perspektivy kosmické sondy je také významná strana marťanské noci, pohled který není dopřán pozemským dalekohledům. Mars Express, který byl na svou meziplanetární pouť vypuštěn počátkem června, nese přistávací modul Beagle 2, který má být z Mars Expessu uvolněn zítra, 19. prosince. Mars Express a Beagle 2 pak budou putovat odděleně, ale obě části mají Mars dosáhnout 25. prosince. Mars Express má vstoupit na eliptickou oběžnou dráhu a Beagle 2 má přistát na marťanském povrchu. V lednu přiletí další dva vetřelci ze Země, vozítka NASA Mars Exploration Rover.

Štítky: Mars, Mars express


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »