Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Expres k Marsu

Uznání: Mars Express, ESA

Tento úžasný pohled na rudou planetu pořídila 3. prosince kamera s vysokým rozlišením na palubě kosmické sondy organizace ESA Mars Express, která právě uhání ke svému cíli. Ze vzdálenosti 5,5 miliónu kilometrů je vidět, jak se útvary části západní polokoule Marsu koupají ve slunečním světle. Z perspektivy kosmické sondy je také významná strana marťanské noci, pohled který není dopřán pozemským dalekohledům. Mars Express, který byl na svou meziplanetární pouť vypuštěn počátkem června, nese přistávací modul Beagle 2, který má být z Mars Expessu uvolněn zítra, 19. prosince. Mars Express a Beagle 2 pak budou putovat odděleně, ale obě části mají Mars dosáhnout 25. prosince. Mars Express má vstoupit na eliptickou oběžnou dráhu a Beagle 2 má přistát na marťanském povrchu. V lednu přiletí další dva vetřelci ze Země, vozítka NASA Mars Exploration Rover.

Štítky: Mars, Mars express


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »