Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř Sloního chobotu

Uznání: W. Reach (SSC/Caltech) et al., JPL, Caltech, NASA

K prvním okázalým snímkům z nově pokřtěného Spitzerova kosmického dalekohledu patří i tento pohled pronikající dovnitř jinak neprůhledné temné globule známé jako mlhovina Sloní chobot. Na kompozitním snímku z infračervených údajů zaznamenaných Spitzerovými přístroji je vidět spletitá oblast zapouzdřená v zářící emisní mlhovině IC 1396 ve vzdálenosti 2450 světelných let v souhvězdí Kefea (Cepheus). Doposud neobjevené protohvězdy, které jsou na optických vlnových délkách zakryté prachem, se jeví jako načervenalé objekty uvnitř globule. Ve falešných barvách zobrazená točitá šroubovitá vlákna infračervené emise mají asi 12 světelných let a jsou tvořena prachem, molekulárním vodíkem a komplexními molekulami zvanými polycyklické aromatické uhlovodíky, anglicky "polycyclic aromatic hydrocarbons" neboli PAHs. Spitzerův kosmický dalekohled byl dříve znám jako SIRTF (Space Telescope Infrared Facility) a je navržen pro výzkum vesmíru na infračervených vlnových délkách. Spitzer následuje Hubblův kosmický dalekohled, Comptonovu gama observatoř a rentgenovou observatoř Chandra jako poslední článek programu velkých vesmírných observatoří NASA.

Štítky: Infračervený, Ic1396, Spitzer space telescope, Spitzer, Dark globule


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Aktívna oblasť AR2871

Aktívna oblasť AR2871 vyprodukovala na Slnku ďalšiu erupciu.

Další informace »