Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř Sloního chobotu

Uznání: W. Reach (SSC/Caltech) et al., JPL, Caltech, NASA

K prvním okázalým snímkům z nově pokřtěného Spitzerova kosmického dalekohledu patří i tento pohled pronikající dovnitř jinak neprůhledné temné globule známé jako mlhovina Sloní chobot. Na kompozitním snímku z infračervených údajů zaznamenaných Spitzerovými přístroji je vidět spletitá oblast zapouzdřená v zářící emisní mlhovině IC 1396 ve vzdálenosti 2450 světelných let v souhvězdí Kefea (Cepheus). Doposud neobjevené protohvězdy, které jsou na optických vlnových délkách zakryté prachem, se jeví jako načervenalé objekty uvnitř globule. Ve falešných barvách zobrazená točitá šroubovitá vlákna infračervené emise mají asi 12 světelných let a jsou tvořena prachem, molekulárním vodíkem a komplexními molekulami zvanými polycyklické aromatické uhlovodíky, anglicky "polycyclic aromatic hydrocarbons" neboli PAHs. Spitzerův kosmický dalekohled byl dříve znám jako SIRTF (Space Telescope Infrared Facility) a je navržen pro výzkum vesmíru na infračervených vlnových délkách. Spitzer následuje Hubblův kosmický dalekohled, Comptonovu gama observatoř a rentgenovou observatoř Chandra jako poslední článek programu velkých vesmírných observatoří NASA.

Štítky: Infračervený, Ic1396, Spitzer space telescope, Spitzer, Dark globule


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční halo nad Průhonicemi

E-M10MarkII, 1/4000 s f/13 12 mm při dopíjení krabičky chutného acidofilního mléka jsem zvrátil hlavu kolmo k nebesům a za odměnu ajtakrajta - Sluneční halo jak brno. Honem k té zajímavé moderní lampě na náměstí a cvak, než to zmizí... To velké halo jsem objevil až doma, takže je tam aspoň ten kousek. Mírně upravená sytost barev, stažený jas, trochu kontrastu je to identické pozorování jevu, který nafotil Petr Mazanec o vous vedle Na Chodově.

Další informace »