Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. prosinec 2003

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. prosinec 2003

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Uvnitř Sloního chobotu

Uznání: W. Reach (SSC/Caltech) et al., JPL, Caltech, NASA

K prvním okázalým snímkům z nově pokřtěného Spitzerova kosmického dalekohledu patří i tento pohled pronikající dovnitř jinak neprůhledné temné globule známé jako mlhovina Sloní chobot. Na kompozitním snímku z infračervených údajů zaznamenaných Spitzerovými přístroji je vidět spletitá oblast zapouzdřená v zářící emisní mlhovině IC 1396 ve vzdálenosti 2450 světelných let v souhvězdí Kefea (Cepheus). Doposud neobjevené protohvězdy, které jsou na optických vlnových délkách zakryté prachem, se jeví jako načervenalé objekty uvnitř globule. Ve falešných barvách zobrazená točitá šroubovitá vlákna infračervené emise mají asi 12 světelných let a jsou tvořena prachem, molekulárním vodíkem a komplexními molekulami zvanými polycyklické aromatické uhlovodíky, anglicky "polycyclic aromatic hydrocarbons" neboli PAHs. Spitzerův kosmický dalekohled byl dříve znám jako SIRTF (Space Telescope Infrared Facility) a je navržen pro výzkum vesmíru na infračervených vlnových délkách. Spitzer následuje Hubblův kosmický dalekohled, Comptonovu gama observatoř a rentgenovou observatoř Chandra jako poslední článek programu velkých vesmírných observatoří NASA.

Štítky: Infračervený, Ic1396, Spitzer space telescope, Spitzer, Dark globule


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »