Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pohled z Everestu

Uznání a copyright: Roddy Mackenzie

Jaké by to bylo stát na vrcholu nejvyšší hory na Zemi? Zarolujte doprava a uvidíte celé panoráma. Blízko i v dálce jsou vidět zasněžené vrcholky hor, ohromné srázy, vzdálené náhorní plošiny, vrcholky mraků a tmavomodrá obloha. Mt. Everest se vypíná 8,85 kilometrů nad úrovní moře, to je zhruba do maximální výšky dosahované lety mezikontinentálních letadel, ale mnohem méně než 300 kilometrů dosahovaných raketoplánem. Na velikána se pokoušely vystoupit stovky lidí a selhaly, až se tento čin poprvé úspěšně zdařil v roce 1953. Na vrchol se dosud vyšplhalo asi 1000 lidí. Snímek nahoře pořídil Roddy Mackenzie, který horu slezl v roce 1989. Mt. Everest se nachází v Himalájském pohoří v Nepálu. V domorodém jazyku Nepálu se hora jmenuje "Sagarmatha", což znamená "čelo oblohy".

Štítky: Země, Mt. Everest, Top


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »