Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři roky Saturnu

Uznání a copyright: Peter Wienerroither

Tato ilustrace pohybu jasného Saturnu po noční pozemské obloze je vytvořena na základním snímku pořízeném minulý měsíc. Výchozí poloha Saturnu je vpravo nahoře, a každé dva týdny jsou pak vidět předpovězené polohy, počínaje srpnem 2005 a až do září 2008. V třítýdenním období zdánlivý pohyb Saturnu obrací svůj všeobecný pohyb na východ (doleva) a tak vytváří tři ploché smyčky. Periodické návraty neboli retrográdní pohyby vzhledem k hvězdám v pozadí jsou odrazem pohybu samotné Země. Retrográdní pohyb lze pozorovat pokaždé, když Země předbíhá a zanechává pozadu planety, které obíhají dále od Slunce, jelikož se vzhledem ke své bližší dráze pohybuje rychleji. V blízkosti stopy pohybu se nachází hvězdokupa Jesličky v Raku. V levé polovině jsou hvězdy z "obráceného otazníku" v hlavě Lva. Poloha Saturnu je tento měsíc na prostřední smyčce téměř zcela vpravo. Klikněte na obrázek a můžete se podívat na gif animaci.
Oprava:Překlad upraven 7.4. po upozornění Ivana Růžičky a Jiřího Hrdličky.

Štítky: Saturn, Beehive cluster, Retrograde


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »