Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři roky Saturnu

Uznání a copyright: Peter Wienerroither

Tato ilustrace pohybu jasného Saturnu po noční pozemské obloze je vytvořena na základním snímku pořízeném minulý měsíc. Výchozí poloha Saturnu je vpravo nahoře, a každé dva týdny jsou pak vidět předpovězené polohy, počínaje srpnem 2005 a až do září 2008. V třítýdenním období zdánlivý pohyb Saturnu obrací svůj všeobecný pohyb na východ (doleva) a tak vytváří tři ploché smyčky. Periodické návraty neboli retrográdní pohyby vzhledem k hvězdám v pozadí jsou odrazem pohybu samotné Země. Retrográdní pohyb lze pozorovat pokaždé, když Země předbíhá a zanechává pozadu planety, které obíhají dále od Slunce, jelikož se vzhledem ke své bližší dráze pohybuje rychleji. V blízkosti stopy pohybu se nachází hvězdokupa Jesličky v Raku. V levé polovině jsou hvězdy z "obráceného otazníku" v hlavě Lva. Poloha Saturnu je tento měsíc na prostřední smyčce téměř zcela vpravo. Klikněte na obrázek a můžete se podívat na gif animaci.
Oprava:Překlad upraven 7.4. po upozornění Ivana Růžičky a Jiřího Hrdličky.

Štítky: Saturn, Beehive cluster, Retrograde


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »