Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tři roky Saturnu

Uznání a copyright: Peter Wienerroither

Tato ilustrace pohybu jasného Saturnu po noční pozemské obloze je vytvořena na základním snímku pořízeném minulý měsíc. Výchozí poloha Saturnu je vpravo nahoře, a každé dva týdny jsou pak vidět předpovězené polohy, počínaje srpnem 2005 a až do září 2008. V třítýdenním období zdánlivý pohyb Saturnu obrací svůj všeobecný pohyb na východ (doleva) a tak vytváří tři ploché smyčky. Periodické návraty neboli retrográdní pohyby vzhledem k hvězdám v pozadí jsou odrazem pohybu samotné Země. Retrográdní pohyb lze pozorovat pokaždé, když Země předbíhá a zanechává pozadu planety, které obíhají dále od Slunce, jelikož se vzhledem ke své bližší dráze pohybuje rychleji. V blízkosti stopy pohybu se nachází hvězdokupa Jesličky v Raku. V levé polovině jsou hvězdy z "obráceného otazníku" v hlavě Lva. Poloha Saturnu je tento měsíc na prostřední smyčce téměř zcela vpravo. Klikněte na obrázek a můžete se podívat na gif animaci.
Oprava:Překlad upraven 7.4. po upozornění Ivana Růžičky a Jiřího Hrdličky.

Štítky: Saturn, Beehive cluster, Retrograde


47. vesmírný týden 2019

47. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 18. 11. do 24. 11. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer za soumraku je vidět Venuše a Jupiter, blížící se do konjunkce, a Saturn. Ráno je vidět Mars a vyhoupne se i Merkur. Ultima Thule, kterou navštívila sonda New Horizons, se nyní oficiálně nazývá Arrkoth. Série zajímavých výstupů z ISS, která právě začala, má za úkol opravit astrofyzikální přístroj AMS-02. Sonda Hayabusa 2 se vrací k Zemi. Historicky už počtvrté letěl a přistál první stupeň rakety Falcon 9. Proběhly dva čínské starty v jednom dni. Před 130 lety se narodil Edwin Hubble. Mise Apollo 12 probíhala před padesáti roky. Před 25 lety startovala sonda COBE zkoumající reliktní záření.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše a Jupiter se blíží do konjunkce

Další informace »