Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři roky u Saturnu

Uznání a copyright: Alan Friedman

Saturn se svou vznešenou soustavou prstenců nabízí dokonce i příležitostným astronomům nezapomenutelnou podívanou dalekohledem. Saturn se tento měsíc potuluje mezi Lvem a Rakem a tak je v dobrém místě pro večerní pozorování. Sklon Saturnových prstenců se z pozemské perspektivy časem mění. V letech 1995 a 1996 byly široké prstence vidět zboku, tudíž skoro neviditelné, ale postupně se otevíraly až k úchvatnému největšímu sklonu asi 27 stupňů v roce 2003. Toto políčko ze série Saturnových snímků počíná o rok později v roce 2004, končí minulý měsíc a ukazuje trvalý pokles zdánlivého sklonu, jelikož se prstence blíží k dalšímu postavení zboku v roce 2009. Saturnův jižní pól je směrem dolů. Klikněte na obrázek a můžete se podívat na ostrý barevný gif film.

Štítky: Saturn, Prstence, Tilt


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »