Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Čtyři roky u Saturnu

Uznání a copyright: Alan Friedman

Saturn se svou vznešenou soustavou prstenců nabízí dokonce i příležitostným astronomům nezapomenutelnou podívanou dalekohledem. Saturn se tento měsíc potuluje mezi Lvem a Rakem a tak je v dobrém místě pro večerní pozorování. Sklon Saturnových prstenců se z pozemské perspektivy časem mění. V letech 1995 a 1996 byly široké prstence vidět zboku, tudíž skoro neviditelné, ale postupně se otevíraly až k úchvatnému největšímu sklonu asi 27 stupňů v roce 2003. Toto políčko ze série Saturnových snímků počíná o rok později v roce 2004, končí minulý měsíc a ukazuje trvalý pokles zdánlivého sklonu, jelikož se prstence blíží k dalšímu postavení zboku v roce 2009. Saturnův jižní pól je směrem dolů. Klikněte na obrázek a můžete se podívat na ostrý barevný gif film.

Štítky: Saturn, Prstence, Tilt


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »