Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marsovo Z

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Tento obrázek složený ze snímků pořízených s asi týdenním odstupem od června 2005 (vpravo dole) do února 2006 (vlevo nahoře) sleduje zpětný pohyb do ruda zbarveného Marsu na pozemské noční obloze. Rudá planeta byla 7. listopadu na pozemské obloze na opačné straně jako Slunce (v opozici). Toto datum je vidět ve středu této série a Mars je zhruba nejblíže a je nejjasnější. Ale Mars na své oběžné dráze žádný zpětný pohyb, jehož sledování by vytvořilo Z, nevykonal. Místo toho toho, vzhledem k hvězdám zdánlivý zpětný, neboli retrográdní pohyb, je odrazem pohybu samotné Země. Retrográdní pohyb lze uvidět pokaždé, když Země dohání a předhání planety obíhající dále od Slunce, jelikož se Země na svojí poměrně bližší dráze pohybuje rychleji. Vlevo nahoře je dobře známá hvězdokupa Plejády.

Štítky: Mars, Retrograde, Opposition


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »