Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Marsovo Z

Uznání a copyright: Tunc Tezel

Tento obrázek složený ze snímků pořízených s asi týdenním odstupem od června 2005 (vpravo dole) do února 2006 (vlevo nahoře) sleduje zpětný pohyb do ruda zbarveného Marsu na pozemské noční obloze. Rudá planeta byla 7. listopadu na pozemské obloze na opačné straně jako Slunce (v opozici). Toto datum je vidět ve středu této série a Mars je zhruba nejblíže a je nejjasnější. Ale Mars na své oběžné dráze žádný zpětný pohyb, jehož sledování by vytvořilo Z, nevykonal. Místo toho toho, vzhledem k hvězdám zdánlivý zpětný, neboli retrográdní pohyb, je odrazem pohybu samotné Země. Retrográdní pohyb lze uvidět pokaždé, když Země dohání a předhání planety obíhající dále od Slunce, jelikož se Země na svojí poměrně bližší dráze pohybuje rychleji. Vlevo nahoře je dobře známá hvězdokupa Plejády.

Štítky: Mars, Retrograde, Opposition


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »