Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční spektrum

Uznání a copyright: Nigel Sharp (NSF), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Stále se neví, proč ve slunečním spektru chybí některé barvy. Nahoře jsou vidět všechny viditelné barvy na Slunci tak, jak vznikly při průchodu hranolu podobným přístrojem. Spektrum nahoře bylo pořízeno na McMath-Pierceově sluneční observatoři a ukazuje především, že ačkoliv naše žluté Slunce vyzařuje světlo skoro všech barev, tak opravdu nejjasněji září ve žlutozeleném světle. Tmavé pruhy ve spektru nahoře pocházejí z plynu na slunečním povrchu nebo nad ním, který absorbuje pod ním vyzařované světlo. Vzhledem k tomu, že různé druhy plynů absorbují různé druhy světla, tak je možné určit, z jakých plynů se Slunce skládá. Například hélium bylo v roce 1870 nejprve objeveno ve slunečním spektru a teprve později nalezeno zde na Zemi. Dnes už byla identifikována většina spektrálních absorpčních čar, ale ne všechny.

Štítky: Slunce, Spectrum, Colors


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »