Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční spektrum

Uznání a copyright: Nigel Sharp (NSF), FTS, NSO, KPNO, AURA, NSF

Stále se neví, proč ve slunečním spektru chybí některé barvy. Nahoře jsou vidět všechny viditelné barvy na Slunci tak, jak vznikly při průchodu hranolu podobným přístrojem. Spektrum nahoře bylo pořízeno na McMath-Pierceově sluneční observatoři a ukazuje především, že ačkoliv naše žluté Slunce vyzařuje světlo skoro všech barev, tak opravdu nejjasněji září ve žlutozeleném světle. Tmavé pruhy ve spektru nahoře pocházejí z plynu na slunečním povrchu nebo nad ním, který absorbuje pod ním vyzařované světlo. Vzhledem k tomu, že různé druhy plynů absorbují různé druhy světla, tak je možné určit, z jakých plynů se Slunce skládá. Například hélium bylo v roce 1870 nejprve objeveno ve slunečním spektru a teprve později nalezeno zde na Zemi. Dnes už byla identifikována většina spektrálních absorpčních čar, ale ne všechny.

Štítky: Slunce, Spectrum, Colors


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc nad hladinou Labe

Fotka Měsíce nad hladinou Labe

Další informace »