Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá mračna nad Arizonou

Uznání a copyright: Ulrich Beinert

Mračna v popředí se velice liší od mračen v pozadí. V popředí je vidět fotogenická pokrývka pozemských vodních mračen. Při dlouhé expozici, pomocí které vznikla fotografie nahoře, se zleva vyzařované světlo městem Phoenix v Arizoně v USA, jeví jakoby šlo o západ. Ve velké dálce jsou ovšem hvězdná mračna z disku naší Mléčné dráhy. Kolem středu naší Galaxie tam každých 200 miliónů let krouží miliardy hvězd jako je naše Slunce. Kontrast mezi vodními mraky a hvězdnými mraky byl digitálně zvýrazněn. A mezi nimi, co do vzdálenosti, je vpravo nahoře vidět planeta Jupiter.

Štítky: Mléčná dráha, Arizona, Star clouds


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »