Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hvězdnatá mračna nad Arizonou

Uznání a copyright: Ulrich Beinert

Mračna v popředí se velice liší od mračen v pozadí. V popředí je vidět fotogenická pokrývka pozemských vodních mračen. Při dlouhé expozici, pomocí které vznikla fotografie nahoře, se zleva vyzařované světlo městem Phoenix v Arizoně v USA, jeví jakoby šlo o západ. Ve velké dálce jsou ovšem hvězdná mračna z disku naší Mléčné dráhy. Kolem středu naší Galaxie tam každých 200 miliónů let krouží miliardy hvězd jako je naše Slunce. Kontrast mezi vodními mraky a hvězdnými mraky byl digitálně zvýrazněn. A mezi nimi, co do vzdálenosti, je vpravo nahoře vidět planeta Jupiter.

Štítky: Mléčná dráha, Arizona, Star clouds


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »