Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M3: Nestálá hvězdokupa

Uznání a copyright: J. Hartman & (Harvard CfA) & K. Stanek (Ohio State U.)

Hvězdokupy se zdají stálé, protože jejich fotografie jsou zamrzlé v čase. Ve skutečnosti se ovšem hvězdy v kupách rojí kolem centra a často mění svoji jasnost. Ačkoliv doba, která zabere hvězdám překonat napříč hvězdokupu je asi 100 000 let, tak doba pro znatelnou změnu jasnosti může být kratší jako jedna noc. Například filmová smyčka nahoře jasné kulové hvězdokupy M3 byla pořízena za jedinou noc. Většina proměnných hvězd, které jsou vidět nahoře, jsou hvězdy typu RR Lyrae, které mohou rychle zdvojnásobit svoji jasnost a přitom se stát znatelně modřejší. Hvězdy RR Lyrae navíc mění svoje světlo jedinečným způsobem, který umožňuje jejich identifikaci. A konečně, jelikož všechny hvězdy RR Lyrae mají stejnou záhadnou jasnost, tak jejich identifikace a změření jejich jasnosti vypovídá jak jsou daleko a tudíž jejich jasnost nepřímo odpovídá vzdálenosti. Tyto vzdálenosti pomáhají kalibrovat měřítka celého vesmíru.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M3, RR Lyrae stars, Animated gif


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »