Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M3: Nestálá hvězdokupa

Uznání a copyright: J. Hartman & (Harvard CfA) & K. Stanek (Ohio State U.)

Hvězdokupy se zdají stálé, protože jejich fotografie jsou zamrzlé v čase. Ve skutečnosti se ovšem hvězdy v kupách rojí kolem centra a často mění svoji jasnost. Ačkoliv doba, která zabere hvězdám překonat napříč hvězdokupu je asi 100 000 let, tak doba pro znatelnou změnu jasnosti může být kratší jako jedna noc. Například filmová smyčka nahoře jasné kulové hvězdokupy M3 byla pořízena za jedinou noc. Většina proměnných hvězd, které jsou vidět nahoře, jsou hvězdy typu RR Lyrae, které mohou rychle zdvojnásobit svoji jasnost a přitom se stát znatelně modřejší. Hvězdy RR Lyrae navíc mění svoje světlo jedinečným způsobem, který umožňuje jejich identifikaci. A konečně, jelikož všechny hvězdy RR Lyrae mají stejnou záhadnou jasnost, tak jejich identifikace a změření jejich jasnosti vypovídá jak jsou daleko a tudíž jejich jasnost nepřímo odpovídá vzdálenosti. Tyto vzdálenosti pomáhají kalibrovat měřítka celého vesmíru.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M3, RR Lyrae stars, Animated gif


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »