Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M3: Nestálá hvězdokupa

Uznání a copyright: J. Hartman & (Harvard CfA) & K. Stanek (Ohio State U.)

Hvězdokupy se zdají stálé, protože jejich fotografie jsou zamrzlé v čase. Ve skutečnosti se ovšem hvězdy v kupách rojí kolem centra a často mění svoji jasnost. Ačkoliv doba, která zabere hvězdám překonat napříč hvězdokupu je asi 100 000 let, tak doba pro znatelnou změnu jasnosti může být kratší jako jedna noc. Například filmová smyčka nahoře jasné kulové hvězdokupy M3 byla pořízena za jedinou noc. Většina proměnných hvězd, které jsou vidět nahoře, jsou hvězdy typu RR Lyrae, které mohou rychle zdvojnásobit svoji jasnost a přitom se stát znatelně modřejší. Hvězdy RR Lyrae navíc mění svoje světlo jedinečným způsobem, který umožňuje jejich identifikaci. A konečně, jelikož všechny hvězdy RR Lyrae mají stejnou záhadnou jasnost, tak jejich identifikace a změření jejich jasnosti vypovídá jak jsou daleko a tudíž jejich jasnost nepřímo odpovídá vzdálenosti. Tyto vzdálenosti pomáhají kalibrovat měřítka celého vesmíru.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M3, RR Lyrae stars, Animated gif


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »