Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MWC 922: Mlhovina Červený čtverec

Uznání a copyright: Peter Tuthill (Sydney U.)

Co by mohlo být příčinou toho, že se mlhovina jeví jako čtverec? Nikdo si není jistý. Horká hvězdná soustava známá jako MWC 922 se ovšem zdá být zanořena v mlhovině právě takového tvaru. Snímek nahoře kombinuje infračervené expozice z Halova dalekohledu na Mt. Palomaru v Kalifornii a z dalekohledu Keck-2 na Mauna Kea na Havaji. Vedoucí předběžná hypotéza pro čtvercovou mlhovinu praví, že centrální hvězda, nebo hvězdy, nějak vyvrhnula v pozdních vývojových stádiích kužely plynu. U MWC 922 se stalo, že kužely svírají skoro pravé úhly a jsou vidět ze stran. K podpůrným důkazům pro hypotézu kuželů patří, že radiální paprsky na obrázku by mohly probíhat podél stěn. Badatelé spekulují, že by se kužely při pohledu z jiného úhlu jevily podobně, jako gigantické prstence supernovy 1987A, což ukazuje na možnost, že hvězda MWC 922 by jednoho dne mohla sama vybuchnout do podobné supernovy.

Štítky: Mlhovina, MWC 922, Red Square


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »