Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

MWC 922: Mlhovina Červený čtverec

Uznání a copyright: Peter Tuthill (Sydney U.)

Co by mohlo být příčinou toho, že se mlhovina jeví jako čtverec? Nikdo si není jistý. Horká hvězdná soustava známá jako MWC 922 se ovšem zdá být zanořena v mlhovině právě takového tvaru. Snímek nahoře kombinuje infračervené expozice z Halova dalekohledu na Mt. Palomaru v Kalifornii a z dalekohledu Keck-2 na Mauna Kea na Havaji. Vedoucí předběžná hypotéza pro čtvercovou mlhovinu praví, že centrální hvězda, nebo hvězdy, nějak vyvrhnula v pozdních vývojových stádiích kužely plynu. U MWC 922 se stalo, že kužely svírají skoro pravé úhly a jsou vidět ze stran. K podpůrným důkazům pro hypotézu kuželů patří, že radiální paprsky na obrázku by mohly probíhat podél stěn. Badatelé spekulují, že by se kužely při pohledu z jiného úhlu jevily podobně, jako gigantické prstence supernovy 1987A, což ukazuje na možnost, že hvězda MWC 922 by jednoho dne mohla sama vybuchnout do podobné supernovy.

Štítky: Mlhovina, MWC 922, Red Square


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »