Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M81 ve Velké Medvědici

Uznání a copyright: Tony Hallas

Velká a krásná spirální galaxie M81 je jednou z nejjasnějších galaxií na pozemské obloze, velikostí se podobá Mléčné dráze, a nachází se ve vzdálenosti 11,8 miliónů světelných let v severním souhvězdí Velké Medvedice (Ursa Major). Tento pozoruhodně důkladný snímek této oblasti ukazuje podrobnosti v jasném žlutém jádru, ale zároveň i slabší útvary kolem nádherných modrých spirálních ramen a točitých prachových pásů. Nad M81 leží doprovodná trpasličí galaxie Holmberg IX s velkou růžovou hvězdotvornou oblastí nahoře. Zatímco M81 a Holmberg IX jsou vidět přes hvězdy z popředí naší vlastní Mléčné dráhy, tak jsou též vidět přes mnohem slabší komplex prachových mračen. Tato poměrně neprozkoumaná mračna jsou nejspíše vzdálená stovky světelných let a nachází se vysoko nad rovinou naší galaxie. Prachová mračna rozesetá přes celý obraz, zvlášť vpravo, odrážejí světlo hvězd Mléčné dráhy a nazývají se integrovanými tokovými mlhovinami.

Štítky: M81, Holmberg ix, Ifn, Dust nebula


7. vesmírný týden 2026

7. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 9. 2. do 15. 2. 2026. Měsíc bude v poslední čtvrti a je viditelný ráno a dopoledne. Nízko na večerní oblohu se dostává Merkur, velké planety jsou zatím vidět všechny. Aktivita Slunce byla vysoká, ale polární záře byla vidět jen v severských zemích. Chystá se start mise Crew-12 k ISS. Před 65 lety se na cestu k Venuši vydala Veněra 1. Před 25 lety přistála NEAR-Shoemaker na planetce Eros a před 15 lety minula mise Stardust kometu 9P/Tempel.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M27 přes 1.54m Dánský dalekohled, La Silla

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře, Kostomlaty pod Milešovkou 19.1.2026

Další informace »