Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodík v M33

Uznání a copyright: Chris Schur

Zdá se, že nádherná spirální galaxie M33 má víc než pořádný podíl vodíku. Jejích vnitřních 30 000 světelných let je zde vidět na zpracovaném snímku, který plně ukazuje červenou zář ionizovaného vodíku (HII oblasti), která se proplétá kolem od jádra volně se vinoucích spirálních ramen. Historicky měli astronomové o M33 vždy velký zájem a její obří HII oblasti jsou jedny z největších známých hvězdných porodnic, míst vznikání krátce žijících ale velice hmotných hvězd. Intenzivní ultrafialové záření ze zářivých, hmotných hvězd ionizuje okolní vodík a nakonec vytváří charakteristickou červenou zář. M33 je významný člen místní skupiny galaxií, je též známa jako Galaxie v Trojúhelníku a leží ve vzdálenosti asi 3 milióny světelných let.

Štítky: Vodík, Oblast H-II, H alpha, M33, Star-forming region, Ngc 598


33. vesmírný týden 2020

33. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 8. do 16. 8. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Večerní obloha ukrývá tři komety v Pastýři. Pokračuje viditelnost skvrn na povrchu Slunce. Nastává maximum meteorického roje Perseid. Uplynulý týden přinesl úspěchy SpaceX – přistání Crew Dragonu, letový test Starship SN5 a start 9. várky Starlink. Očekáváme start malé rakety Electron a velké evropské Ariane 5. Před 30 lety začala Venuši studovat sonda Magellan, která pořídila podrobnou radarovou mapu povrchu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy za svitu Měsíce v poslední čtvrti..

Další informace »