Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodík v M33

Uznání a copyright: Chris Schur

Zdá se, že nádherná spirální galaxie M33 má víc než pořádný podíl vodíku. Jejích vnitřních 30 000 světelných let je zde vidět na zpracovaném snímku, který plně ukazuje červenou zář ionizovaného vodíku (HII oblasti), která se proplétá kolem od jádra volně se vinoucích spirálních ramen. Historicky měli astronomové o M33 vždy velký zájem a její obří HII oblasti jsou jedny z největších známých hvězdných porodnic, míst vznikání krátce žijících ale velice hmotných hvězd. Intenzivní ultrafialové záření ze zářivých, hmotných hvězd ionizuje okolní vodík a nakonec vytváří charakteristickou červenou zář. M33 je významný člen místní skupiny galaxií, je též známa jako Galaxie v Trojúhelníku a leží ve vzdálenosti asi 3 milióny světelných let.

Štítky: Vodík, Oblast H-II, H alpha, M33, Star-forming region, Ngc 598


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »