Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodík v M33

Uznání a copyright: Chris Schur

Zdá se, že nádherná spirální galaxie M33 má víc než pořádný podíl vodíku. Jejích vnitřních 30 000 světelných let je zde vidět na zpracovaném snímku, který plně ukazuje červenou zář ionizovaného vodíku (HII oblasti), která se proplétá kolem od jádra volně se vinoucích spirálních ramen. Historicky měli astronomové o M33 vždy velký zájem a její obří HII oblasti jsou jedny z největších známých hvězdných porodnic, míst vznikání krátce žijících ale velice hmotných hvězd. Intenzivní ultrafialové záření ze zářivých, hmotných hvězd ionizuje okolní vodík a nakonec vytváří charakteristickou červenou zář. M33 je významný člen místní skupiny galaxií, je též známa jako Galaxie v Trojúhelníku a leží ve vzdálenosti asi 3 milióny světelných let.

Štítky: Vodík, Oblast H-II, H alpha, M33, Star-forming region, Ngc 598


42. vesmírný týden 2021

42. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 10. do 24. 10. 2021. Měsíc bude v úplňku. Venuše je nízko nad jihozápadem. Nad jižním obzorem jsou večer Jupiter a Saturn. Ráno se nad jihovýchodní obzor šplhá Merkur. Aktivita Slunce je nízká. Filmaři se vrací z ISS. Mezitím k budované čínské stanici Tiangong dorazila nová tříčlenná posádka v lodi Šen-čou 13. Na skok do vesmíru se ve svých devadesáti letech podíval kapitán Kirk ze Star Treku. Sonda Lucy je na cestě k planetkám na dráze Jupiteru. Před 420 lety zemřel v Praze dánský astronom Tycho Brahe.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Mesiac a ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2021 obdržel snímek „Mesiac a ISS", jehož autorem je Lukáš Astaloš   Měsíc září roku 2021 je za námi a s ním i další kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce. A aby těch měsíců nebylo málo, tak tématem vítězné fotografie je také

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Venuše za soumraku

Další informace »