Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vodík v M33

Uznání a copyright: Chris Schur

Zdá se, že nádherná spirální galaxie M33 má víc než pořádný podíl vodíku. Jejích vnitřních 30 000 světelných let je zde vidět na zpracovaném snímku, který plně ukazuje červenou zář ionizovaného vodíku (HII oblasti), která se proplétá kolem od jádra volně se vinoucích spirálních ramen. Historicky měli astronomové o M33 vždy velký zájem a její obří HII oblasti jsou jedny z největších známých hvězdných porodnic, míst vznikání krátce žijících ale velice hmotných hvězd. Intenzivní ultrafialové záření ze zářivých, hmotných hvězd ionizuje okolní vodík a nakonec vytváří charakteristickou červenou zář. M33 je významný člen místní skupiny galaxií, je též známa jako Galaxie v Trojúhelníku a leží ve vzdálenosti asi 3 milióny světelných let.

Štítky: Vodík, Oblast H-II, H alpha, M33, Star-forming region, Ngc 598


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »