Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Korečkové rypadlo na Zemi

Uznání: ThyssenKrupp Technologies, SwapMeetDave

Počkejte prosím, než jeden z největších pohyblivých strojů na zemi přejede přes cestu. Stroj nahoře je korečkové rypadlo, které používá moderní povrchové dolování. Stroje jako je tento poskytly lidstvu schopnost těžit nerosty a měnit tvář planety Země novým a dramatickým způsobem. Některé z otevřených důlních jam jsou vidět i z oběžné dráhy. Největší rypadla jsou dlouhá přes 200 metrů a vysoká 100 metrů, vedle nich je obří transportér pro přepravu raketoplánů na startovací rampu jen trpaslíkem. Korečková rypadla mohou vyhloubit jámu délky fotbalového hřiště o hloubce přes 25 metrů za jediný den. Přejezd silnice jim při špičkové rychlosti jeden kilometr za hodinu ovšem chvíli trvá.

Štítky: Bucket wheel excavators, Open pit mining


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2017 K2 (PANSTARRS)

Snímek komety C/2017 K2 (PANSTARRS) . Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Poměrně vzdálená kometa se na obloze velmi zvolna pohybovala souhvězdím Herkula. Vzdálenost od Země 5.997 au, od Slunce 6.372 au. Rychlost pohybu po obloze 0.33 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 13.9 mag.

Další informace »