Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Leonida nad Švédskem

Uznání a copyright: P-M Hedén

Oblohu nad většinou Země minulý víkend osvěcovaly maličké pozůstatky vzdálené komety. O letošním meteorickém roji Leonid ovšem přicházejí zprávy, že byl méně aktivní než před několika lety. Nicméně někteří nadšení pozorovatelé hlásí špičkovou frekvenci až jeden vizuální meteor za minutu. Mateřké těleso Leonid, kometa Tempel-Tuttle, zanechává stopu vyvrhovaných části velikosti zrn písku každých 33 let, když se navrací do vnitřní sluneční soustavy. Když pak Země prochází proudem těchto Slunce obíhajících částic, tak vzniká meteorický roj. Leonida na snímku nahoře byla zachycena před dvěma dny 19. listopadu v časných ranních hodinách nad Vallentunou ve Švédsku. Přestože se aktivita meteorických rojů těžko předvídá, tak se někteří astronomové domnívají, že během příštího září by mohl být na jasné meteory neobvykle bohatý meteorický roj Aurigid .

Štítky: Bucket wheel excavators, Open pit mining


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »