Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M42: Cáry Mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Jon Christensen

Velká mlhovina v Orionu, nesmírná nedaleká hvězdotvorná oblast, je pravděpodobně nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Zářící plyn zde obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného jen 1500 světelných let. Na hloubkovém snímku nahoře jsou zvláště patrné slabé cáry a pásy prachu a plynu. Velkou mlhovinu v Orionu lze spatřit i neozbrojeným okem hned dole vlevo pod snadno rozpoznatelným pásem tří hvězd v dobře známém souhvězdí Orion. Mlhovina Orion kromě toho, že hostí jasnou otevřenou hvězdokupu známou jako Trapéz, tak obsahuje mnoho hvězdných porodnic. Tyto porodnice obsahují vodík, horké mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, které vysokou rychlostí rozesévají materiál. Mlhovina v Orionu též známá jako M42 má asi 40 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie jako je Slunce.

Štítky: M42, Deep field, Wisps


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »