Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. listopad 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. listopad 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M42: Cáry Mlhoviny v Orionu

Uznání a copyright: Jon Christensen

Velká mlhovina v Orionu, nesmírná nedaleká hvězdotvorná oblast, je pravděpodobně nejslavnější ze všech astronomických mlhovin. Zářící plyn zde obklopuje horké mladé hvězdy na okraji nesmírného mezihvězdného molekulárního mračna vzdáleného jen 1500 světelných let. Na hloubkovém snímku nahoře jsou zvláště patrné slabé cáry a pásy prachu a plynu. Velkou mlhovinu v Orionu lze spatřit i neozbrojeným okem hned dole vlevo pod snadno rozpoznatelným pásem tří hvězd v dobře známém souhvězdí Orion. Mlhovina Orion kromě toho, že hostí jasnou otevřenou hvězdokupu známou jako Trapéz, tak obsahuje mnoho hvězdných porodnic. Tyto porodnice obsahují vodík, horké mladé hvězdy, proplydy a hvězdné výtrysky, které vysokou rychlostí rozesévají materiál. Mlhovina v Orionu též známá jako M42 má asi 40 světelných let a nachází se ve stejném spirálním rameni naší Galaxie jako je Slunce.

Štítky: M42, Deep field, Wisps


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »