Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  14. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 14. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M33: Spirální galaxie v Trojúhelníku

Uznání a copyright: Thomas V. Davis (tvdavisastropix.com)

Tuto vznešenou, zepředu viděnou spirální galaxii M33 hostí malé severní souhvězdí Trojúhelník (Triangulum). Její populární jména jsou galaxie Větrník, nebo prostě Galaxie v Trojúhelníku. M33 má průměr přes 50 000 světelných let a je třetí největší galaxií v Místní skupině po galaxii v Andromedě (M31) a naší vlastní Mléčné dráze. M33 je vzdálená od Mléčné dráhy asi 3 milióny světelných let a považuje se za satelit galaxie v Andromedě a astronomové z obou těchto galaxií by měli skvělý výhled na tu druhou spirální hvězdnou soustavu. Tento podrobný, širokoúhlý snímek pěkně ukazuje pohled ze Země, odkrývá modravé hvězdokupy a narůžovělé hvězdotvorné oblasti, které trasují volně zavinutá spirální ramena. Dutá NGC 604 je nejjasnější hvězdotvornou oblastí, která je zde vidět na poloze 1 hodina, bráno od středu galaxie. Podobně jako u M31, tak i zde dobře proměřená populace proměnných hvězd v M33 pomohla učinit tuto blízkou spirálu kosmickým metrem pro stanovení měřítek vzdálenosti ve Vesmíru.

Štítky: M31, Spirální galaxie, Místní skupina, M33


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »