Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlantis míří na orbitu

Uznání: NASA

Ptáci nelétají tak vysoko. Letadla nelétají tak rychle. Socha Svobody váží méně. Žádný druh kromě lidí nedokáže ani pochopit, co se to vlastně děje, a ještě před tisíci lety by to nechápal ani člověk. Start rakety do vesmíru je událost, která vzbuzuje úctu a dá se těžko popsat. Na snímku vlevo startuje raketoplán Atlantis k návštěvě Mezinárodní kosmické stanice 9. září ráno. Raketoplán o startovací hmotnosti dva milióny kilogramů odstartoval na oběžnou dráhu Země, kde je vzduch na dýchání příliš řídký a kde je gravitace na palubě sotva postřehnutelná. Rakety vypouštěné do vesmíru nyní startují z mnoha míst na Zemi asi jednou týdně.

Štítky: Raketoplán, Atlantis, STS-115


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »