Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlantis míří na orbitu

Uznání: NASA

Ptáci nelétají tak vysoko. Letadla nelétají tak rychle. Socha Svobody váží méně. Žádný druh kromě lidí nedokáže ani pochopit, co se to vlastně děje, a ještě před tisíci lety by to nechápal ani člověk. Start rakety do vesmíru je událost, která vzbuzuje úctu a dá se těžko popsat. Na snímku vlevo startuje raketoplán Atlantis k návštěvě Mezinárodní kosmické stanice 9. září ráno. Raketoplán o startovací hmotnosti dva milióny kilogramů odstartoval na oběžnou dráhu Země, kde je vzduch na dýchání příliš řídký a kde je gravitace na palubě sotva postřehnutelná. Rakety vypouštěné do vesmíru nyní startují z mnoha míst na Zemi asi jednou týdně.

Štítky: Raketoplán, Atlantis, STS-115


23. vesmírný týden 2026

23. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2026. Měsíc po úplňku mění fázi k poslední čtvrti. Venuše je na večerní obloze opravdu výrazná a nyní se velmi nápadně blíží trochu slabšímu Jupiteru. Hodně blízko budou už v neděli 7. 6. Nízko už je večer vidět i Merkur. Velmi nízko na ranní obloze začíná být vidět Saturn. Sluneční aktivita je zatím nízká. Možná se objeví první noční svítící oblaka (NLC). V kosmonautice nejvíce, byť negativně, zaujala exploze rakety New Glenn během příprav k misi NG-4. Před 60 lety pokračoval intenzivně program Gemini a před 15 lety dolétal raketoplán Endeavour.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečný zákryt Měsíce letadlem

Letadlo přilétá k přistání na letišti Václava Havla. Den po úplňku, téměř jasno. Canon EOS 5DS R, objektiv Canon EF 100-400 L IS + telekonvertor Kenko 1,4X (aktuálně celkové ohnisko 560mm). Clona F14, čas 1/200, ISO 800. Zpracování Canon DPP 4. Snímek letadla zakrývající velkou část Měsíce jsem podle původního plánu chtěl pořídit o den dříve. Z důvodu oblohy zcela zatažené během úplňku ho však nebylo možno provést.

Další informace »