Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Atlantis míří na orbitu

Uznání: NASA

Ptáci nelétají tak vysoko. Letadla nelétají tak rychle. Socha Svobody váží méně. Žádný druh kromě lidí nedokáže ani pochopit, co se to vlastně děje, a ještě před tisíci lety by to nechápal ani člověk. Start rakety do vesmíru je událost, která vzbuzuje úctu a dá se těžko popsat. Na snímku vlevo startuje raketoplán Atlantis k návštěvě Mezinárodní kosmické stanice 9. září ráno. Raketoplán o startovací hmotnosti dva milióny kilogramů odstartoval na oběžnou dráhu Země, kde je vzduch na dýchání příliš řídký a kde je gravitace na palubě sotva postřehnutelná. Rakety vypouštěné do vesmíru nyní startují z mnoha míst na Zemi asi jednou týdně.

Štítky: Raketoplán, Atlantis, STS-115


3. vesmírný týden 2020

3. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2020. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Merkur a Saturn jsou úhlově blízko Slunci. Kometu C/2017 T2 můžeme opět pozorovat na večerní obloze. Na úspěchy raket Falcon 9 a CZ-3B by v tomto týdnu určitě chtělo navázat několik dalších. Uběhlo 15 let od přistání pouzdra Huygens na Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2017 T2 (PANSTARRS)

Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se téměř v zenitu v souhvězdí Persea. Atmosférické podmínky byly podprůměrné.

Další informace »