Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tak vypadá Saturn v noci. Na rozdíl od lidského osvětlení, díky kterému noční strana Země slabě září, je slabá noční záře Saturnu způsobována především slunečním světlem odráženým od jeho vlastních majestátních prstenců. Snímek Saturnu v noci nahoře zachytila v červenci kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Snímek nahoře byl pořízen, když Slunce bylo daleko před sondou. Z tohoto místa se noční severní polokoule Saturnu, která je vidět vlevo, jeví až strašidelně temná. Vpředu jsou vidět Sluncem osvětlené prstence, ale jsou náhle ukončeny stínem Saturnu. Na jižní polokouli Saturnu, která je vidět vpravo, je nejvíce patrný slaboučký odraz záře od sluncem osvětlených prstenců. V této difuzní záři je otisk černých pruhů nezachytitelný žádným pozemským dalekohledem - Saturnův prstenec C v siluetě. Sonda Cassini obíhá Saturn již od roku 2004 a její mise má pokračovat až do roku 2008.

Štítky: Saturn, Prstence, Night


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animácia pohybu blízkozemskej planetky s označením 2021 DW1

Další informace »