Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tak vypadá Saturn v noci. Na rozdíl od lidského osvětlení, díky kterému noční strana Země slabě září, je slabá noční záře Saturnu způsobována především slunečním světlem odráženým od jeho vlastních majestátních prstenců. Snímek Saturnu v noci nahoře zachytila v červenci kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Snímek nahoře byl pořízen, když Slunce bylo daleko před sondou. Z tohoto místa se noční severní polokoule Saturnu, která je vidět vlevo, jeví až strašidelně temná. Vpředu jsou vidět Sluncem osvětlené prstence, ale jsou náhle ukončeny stínem Saturnu. Na jižní polokouli Saturnu, která je vidět vpravo, je nejvíce patrný slaboučký odraz záře od sluncem osvětlených prstenců. V této difuzní záři je otisk černých pruhů nezachytitelný žádným pozemským dalekohledem - Saturnův prstenec C v siluetě. Sonda Cassini obíhá Saturn již od roku 2004 a její mise má pokračovat až do roku 2008.

Štítky: Saturn, Prstence, Night


51. vesmírný týden 2019

51. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 12. do 22. 12. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Podvečerní obloha nabízí Venuši a Saturn. Po setmění můžeme pozorovat také Uran a Neptun. Ráno je vidět Mars. Nejjasnější kometou oblohy je C/2017 T2 vysoko v Perseovi. Nastane zimní slunovrat. Proběhne několik zajímavých startů raket. Před 380 lety se narodil Gottfried Kirch, vynálezce mikrometru a objevitel jasné komety roku 1680.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN1235, VdB149,150 Dark Shark

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2019 obdržel snímek „LDN1235, VdB149,150 Dark Shark“, jehož autorem je Jan Veleba   Našimi oceány i moři se prohánějí tajemní dravci, krásní žraloci. Jej jich mnoho druhů, někteří dokonce mohou být nebezpeční i neopatrným plavcům. Ten

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Soumrak v Otrokovicích

Barevná obloha po západu Slunce

Další informace »