Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tak vypadá Saturn v noci. Na rozdíl od lidského osvětlení, díky kterému noční strana Země slabě září, je slabá noční záře Saturnu způsobována především slunečním světlem odráženým od jeho vlastních majestátních prstenců. Snímek Saturnu v noci nahoře zachytila v červenci kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Snímek nahoře byl pořízen, když Slunce bylo daleko před sondou. Z tohoto místa se noční severní polokoule Saturnu, která je vidět vlevo, jeví až strašidelně temná. Vpředu jsou vidět Sluncem osvětlené prstence, ale jsou náhle ukončeny stínem Saturnu. Na jižní polokouli Saturnu, která je vidět vpravo, je nejvíce patrný slaboučký odraz záře od sluncem osvětlených prstenců. V této difuzní záři je otisk černých pruhů nezachytitelný žádným pozemským dalekohledem - Saturnův prstenec C v siluetě. Sonda Cassini obíhá Saturn již od roku 2004 a její mise má pokračovat až do roku 2008.

Štítky: Saturn, Prstence, Night


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »