Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tak vypadá Saturn v noci. Na rozdíl od lidského osvětlení, díky kterému noční strana Země slabě září, je slabá noční záře Saturnu způsobována především slunečním světlem odráženým od jeho vlastních majestátních prstenců. Snímek Saturnu v noci nahoře zachytila v červenci kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Snímek nahoře byl pořízen, když Slunce bylo daleko před sondou. Z tohoto místa se noční severní polokoule Saturnu, která je vidět vlevo, jeví až strašidelně temná. Vpředu jsou vidět Sluncem osvětlené prstence, ale jsou náhle ukončeny stínem Saturnu. Na jižní polokouli Saturnu, která je vidět vpravo, je nejvíce patrný slaboučký odraz záře od sluncem osvětlených prstenců. V této difuzní záři je otisk černých pruhů nezachytitelný žádným pozemským dalekohledem - Saturnův prstenec C v siluetě. Sonda Cassini obíhá Saturn již od roku 2004 a její mise má pokračovat až do roku 2008.

Štítky: Saturn, Prstence, Night


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »