Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Tak vypadá Saturn v noci. Na rozdíl od lidského osvětlení, díky kterému noční strana Země slabě září, je slabá noční záře Saturnu způsobována především slunečním světlem odráženým od jeho vlastních majestátních prstenců. Snímek Saturnu v noci nahoře zachytila v červenci kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Snímek nahoře byl pořízen, když Slunce bylo daleko před sondou. Z tohoto místa se noční severní polokoule Saturnu, která je vidět vlevo, jeví až strašidelně temná. Vpředu jsou vidět Sluncem osvětlené prstence, ale jsou náhle ukončeny stínem Saturnu. Na jižní polokouli Saturnu, která je vidět vpravo, je nejvíce patrný slaboučký odraz záře od sluncem osvětlených prstenců. V této difuzní záři je otisk černých pruhů nezachytitelný žádným pozemským dalekohledem - Saturnův prstenec C v siluetě. Sonda Cassini obíhá Saturn již od roku 2004 a její mise má pokračovat až do roku 2008.

Štítky: Saturn, Prstence, Night


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »