Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Východ zatmělého Měsíce nad Anglií

Uznání a copyright: Gain Lee

Minulý čtvrtek část našeho Měsíce potemněla. Tentokrát nebyla příčinou částečná lunární fáze, Měsíc byl v úplňku, ale že část Měsíce prošla stínem Země. Výsledné částečné zatmění Měsíce bylo vidět od východního Atlantického oceánu, přes Evropu, Afriku, Asii a až do západního Tichého oceánu. Nejtmavší část lunárního zatmění, kdy je část Měsíce zcela odstíněna od slunečního světla, trvala asi 90 minut. Na snímku nahoře vychází částečně zatmělý Měsíc nad usedlostí v Huddersfield v Anglii. Snímek nahoře byl pořízen daleko od toho domu v popředí, jelikož pouze v tom případě se jeví úhlově tak malý, jako půlstupňový Měsíc daleko v pozadí. Popředí je ozářeno červánky zapadajícího Slunce. Příští zatmění Měsíce nastane v březnu 2007.

Štítky: Moonrise, Partial lunar eclipse


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »