Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stínohra

Uznání a copyright: Laurent Laveder (PhotoAstronomique.net)

Při měsíčním zatmění 7. září se Měsíc stínem Země jen trochu sklouznul. Do prostoru za Zemí se prostírá kuželovitý stín, který má dvě odlišné části: vnější světlejší část zvanou penumbra a tmavší vnitřní stín zvaný umbra. Lunární disk při tomto zatmění o vnitřní část stínu, o umbru, jen škrtnul. V důsledku toho byla jen malá část Měsíce povšimnutelně zakrytá, ale i tak toto představení přitahovalo pozoronost pozorovatelů Měsíce na noční straně Země. Na této tvůrčí scéně nadšenci pro zatmění sesouhlasili křivku obruče se zatmělou částí Měsíce a tak demonstrovali zdánlivou velikost a polohu lunárního disku vzhledem ke umbře a penumbře. Je to jen stínohra.

Štítky: Lunární zatmění, Partial eclipse, Umbra, Penumbra


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »