Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Milenium, které bude definovat Vesmír

Credit: Camille Flammarion; Courtesy: HSC, U. Oklahoma;
Digitization: K. Magruder (OU); Coloring: R. J. Nemiroff (Michigan Tech)

Vítejte do třetího milénia. V druhém miléniu lidstvo neustále redefinovalo svůj koncept "Vesmíru": nejprve jako koule se středem na Zemi, v polovině milénia jako Sluneční soustavy, před pár stoletími jako Galaxii a v posledním století jako hmotu, která vyvěrá z velkého třesku. V třetím miléniu by lidstvo mohlo objevit cizí život, mohlo by porozumět geometrii a složení našeho současného konceptu Vesmíru a možná dokonce tímto Vesmírem cestovat. Čehokoliv lidstvo dosáhne, tak to jistě bude plné dobrodružství a objevů ve vesmíru nahoře a za ním a možná dokonce na úsvitu čtvrtého milénia bude definovat okolí Vesmíru způsoby a barvami, které si nedovedeme představit.

Štítky: Millennium three, Vesmír


25. vesmírný týden 2019

25. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 17. 6. do 23. 6. 2019. Měsíc bude v úplňku a nastanou jeho pěkné konjunkce s planetami. Večer jsou velmi nízko, ale úhlově blízko sobě Mars a Merkur. Jupiter je vidět celou noc, Saturn téměř taky, ale je velmi nízko ve Střelci. Aktivita Slunce je nízká. Pozorovatelé soumrakové oblohy již v některých dnech zaznamenali výskyt nočních svítících oblak. Mise Falconu s družicemi Radarsat byla úspěšná. V týdnu očekáváme start rakety Ariane 5 s telekomunikačními družicemi a Proton-M s rentgenovou družicí Spektr-RG. Před 220 lety se narodil W. Lassel, objevitel Neptunova měsíce Triton a před 10 lety startovala k Měsíci sonda LRO.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Lobster

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2019 obdržel snímek „Humří mlhovina“, jehož autorem je Pavol Kollarik Humří maso je považováno za pochoutku. Rozlousknout mohutná klepeta tohoto mořského korýše speciálními kleštičkami chodí gastronomičtí gurmáni do restaurací, objednat si ho můžeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NCL mraky

Můj 1 úlovek a nádherný pohled na NCL mraky a děkuji mému kamarádovi za užitečné rady :-)

Další informace »