Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. leden 2001

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. leden 2001

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Milenium, které bude definovat Vesmír

Credit: Camille Flammarion; Courtesy: HSC, U. Oklahoma;
Digitization: K. Magruder (OU); Coloring: R. J. Nemiroff (Michigan Tech)

Vítejte do třetího milénia. V druhém miléniu lidstvo neustále redefinovalo svůj koncept "Vesmíru": nejprve jako koule se středem na Zemi, v polovině milénia jako Sluneční soustavy, před pár stoletími jako Galaxii a v posledním století jako hmotu, která vyvěrá z velkého třesku. V třetím miléniu by lidstvo mohlo objevit cizí život, mohlo by porozumět geometrii a složení našeho současného konceptu Vesmíru a možná dokonce tímto Vesmírem cestovat. Čehokoliv lidstvo dosáhne, tak to jistě bude plné dobrodružství a objevů ve vesmíru nahoře a za ním a možná dokonce na úsvitu čtvrtého milénia bude definovat okolí Vesmíru způsoby a barvami, které si nedovedeme představit.

Štítky: Millennium three, Vesmír


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »