Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. prosinec 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. prosinec 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Tisíciletí, které definovalo Zemi

Uznání: Apollo 8 Crew, NASA

Když začalo druhé milénium, tak lidé obecně věděli, že je Země kulatá, ale jen málo z nich vytáhlo paty z vlastní vesnice. Jak tisíciletí postupovalo, tak lidé mapovali kontinenty, obepluli zeměkouli a určili složení Země. Země začala jako střed všeho, ale stala se planetou ve Sluneční soustavě, která má místo v Galaxii, ta je zase v Místní skupině galaxií, která je zase součástí prostoru tak velkého, že mu říkáme Vesmír. Jak druhé milénium končí, tak lidé obecně ví, jak Země vypadá z dálky a jak je celé lidstvo připoutáno k povrchu této křehké a vodnaté koule.

Štítky: Země, Millennium, Měsíc


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »