Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

COBE Dipól: Vesmírem rychle

Uznání: DMR, COBE, NASA, Four-Year Sky Map

Naše Země není v klidu. Země se pohybuje okolo Slunce. Slunce obíhá kolem středu Mléčné dráhy. Naše Galaxie Mléčná dráha obíhá v Místní skupině (galaxií). Místní skupina padá směrem ke kupě galaxií v Panně (Virgo). Ale tyto rychlosti jsou menší než rychlost kterou se všechny objekty dohromady pohybují vůči mikrovlnnému pozadí. Na mapě celé oblohy nahoře radiace ve směru pohybu Země se jeví posunutá do modra a je tudíž teplejší, zatímco radiace na opačné straně oblohy je posunutí do červena a je tudíž studenější. Mapa ukazuje, že se Místní skupina galaxií pohybuje rychlostí asi 600 km/s vůči primordiální radiaci. Tato vysoká rychlost nebyla původně očekávána a její vysoká hodnota je stále nevysvětlena. Proč se pohybujeme tak rychle? Co za tím vězí?

Štítky: COBE, Vesmír


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »