Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jedenáctihodinové stopy hvězd

Uznání a copyright: Josch Hambsch

Postavte svoji kameru na stativ, otevřete závěrku a udělejte snímek stop hvězd jako krásných soustředných oblouků vytvářených hvězdami při rotaci planety Země kolem své osy. Délka hvězdných stop bude samozřejmě záviset na expozičním čase. Pokud expozice trvá i jen pět minut, tak už poskytuje výrazný oblouk, ale za 12 hodin daná hvězda vykrouží jako stopu polovinu kružnice. Ale jako u každé dlouhé expozice, pozadí světlem znečištěné oblohy se může nasčítat a stopy se úplně ztratí. Přesto astronom Josch Hambsch vytvořil tento úžasný kompozitní obraz hvězdných stop kolem jižního nebeského pólu s efektivní "celonočním" expozičním časem skoro 11 hodin. Aby toho dosáhnul, tak zkombinoval 128 následujících pět minut dlouhých digitálních expozic pořízených pod velice tmavou oblohou v Namibii. Na jeho výsledném obrázku vpravo zářící pozadí zčásti náleží slabému oblouku Mléčné dráhy.

Štítky: Stopy hvězd, South celestial pole, Namibia


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »