Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jedenáctihodinové stopy hvězd

Uznání a copyright: Josch Hambsch

Postavte svoji kameru na stativ, otevřete závěrku a udělejte snímek stop hvězd jako krásných soustředných oblouků vytvářených hvězdami při rotaci planety Země kolem své osy. Délka hvězdných stop bude samozřejmě záviset na expozičním čase. Pokud expozice trvá i jen pět minut, tak už poskytuje výrazný oblouk, ale za 12 hodin daná hvězda vykrouží jako stopu polovinu kružnice. Ale jako u každé dlouhé expozice, pozadí světlem znečištěné oblohy se může nasčítat a stopy se úplně ztratí. Přesto astronom Josch Hambsch vytvořil tento úžasný kompozitní obraz hvězdných stop kolem jižního nebeského pólu s efektivní "celonočním" expozičním časem skoro 11 hodin. Aby toho dosáhnul, tak zkombinoval 128 následujících pět minut dlouhých digitálních expozic pořízených pod velice tmavou oblohou v Namibii. Na jeho výsledném obrázku vpravo zářící pozadí zčásti náleží slabému oblouku Mléčné dráhy.

Štítky: Stopy hvězd, South celestial pole, Namibia


38. vesmírný týden 2019

38. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 16. 9. do 22. 9. 2019. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn. Aktivita Slunce je velmi nízká. Překvapil přílet komety z oblastí mimo Sluneční soustavu. Start japonské nákladní lodi HTV-8 byl odložen. Čínská raketa Dlouhý pochod 4 je zpět ve službě. Před 230 lety objevil William Herschel Saturnův měsíc Mimas.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 260P/McNaught

Snímek komety 260P/McNaught. Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, proti originálu 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Nacházela se v souhvězdí Berana.

Další informace »