Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jedenáctihodinové stopy hvězd

Uznání a copyright: Josch Hambsch

Postavte svoji kameru na stativ, otevřete závěrku a udělejte snímek stop hvězd jako krásných soustředných oblouků vytvářených hvězdami při rotaci planety Země kolem své osy. Délka hvězdných stop bude samozřejmě záviset na expozičním čase. Pokud expozice trvá i jen pět minut, tak už poskytuje výrazný oblouk, ale za 12 hodin daná hvězda vykrouží jako stopu polovinu kružnice. Ale jako u každé dlouhé expozice, pozadí světlem znečištěné oblohy se může nasčítat a stopy se úplně ztratí. Přesto astronom Josch Hambsch vytvořil tento úžasný kompozitní obraz hvězdných stop kolem jižního nebeského pólu s efektivní "celonočním" expozičním časem skoro 11 hodin. Aby toho dosáhnul, tak zkombinoval 128 následujících pět minut dlouhých digitálních expozic pořízených pod velice tmavou oblohou v Namibii. Na jeho výsledném obrázku vpravo zářící pozadí zčásti náleží slabému oblouku Mléčné dráhy.

Štítky: Stopy hvězd, South celestial pole, Namibia


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »