Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jedenáctihodinové stopy hvězd

Uznání a copyright: Josch Hambsch

Postavte svoji kameru na stativ, otevřete závěrku a udělejte snímek stop hvězd jako krásných soustředných oblouků vytvářených hvězdami při rotaci planety Země kolem své osy. Délka hvězdných stop bude samozřejmě záviset na expozičním čase. Pokud expozice trvá i jen pět minut, tak už poskytuje výrazný oblouk, ale za 12 hodin daná hvězda vykrouží jako stopu polovinu kružnice. Ale jako u každé dlouhé expozice, pozadí světlem znečištěné oblohy se může nasčítat a stopy se úplně ztratí. Přesto astronom Josch Hambsch vytvořil tento úžasný kompozitní obraz hvězdných stop kolem jižního nebeského pólu s efektivní "celonočním" expozičním časem skoro 11 hodin. Aby toho dosáhnul, tak zkombinoval 128 následujících pět minut dlouhých digitálních expozic pořízených pod velice tmavou oblohou v Namibii. Na jeho výsledném obrázku vpravo zářící pozadí zčásti náleží slabému oblouku Mléčné dráhy.

Štítky: Stopy hvězd, South celestial pole, Namibia


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »