Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd Gemini South

Uznání a copyright: Elke Schulz

Hvězdy zdánlivě krouží jižní oblohou na této surealistické časové expozici pořízené před východem Měsíce z observatoře Gemini jih na Cerro Pachon v Chile na planetě Zemi. Při expozici v délce 1 hodina 40 minut byly kamera a stativ pevné, takže koncentrické stopy hvězd jsou obrazem zemské denní rotace kolem své osy. Pohled míří na jih a v popředí je vidět i dalekohled Gemini. Zdánlivý střed zatočených stop, tedy jižní nebeský pól, leží těsně mimo horní levý okraj. Dvě slabé široké šmouhy sledují Magellanova mračna, satelity Mléčné dráhy a vlevo od observatoře se scénou zablýsknul také meteor. Světla na obzoru jsou z pobřežních měst La Serena a Coquimbo.

Štítky: Stopy hvězd, Magellanic clouds, Gemini south


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »