Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy hvězd Gemini South

Uznání a copyright: Elke Schulz

Hvězdy zdánlivě krouží jižní oblohou na této surealistické časové expozici pořízené před východem Měsíce z observatoře Gemini jih na Cerro Pachon v Chile na planetě Zemi. Při expozici v délce 1 hodina 40 minut byly kamera a stativ pevné, takže koncentrické stopy hvězd jsou obrazem zemské denní rotace kolem své osy. Pohled míří na jih a v popředí je vidět i dalekohled Gemini. Zdánlivý střed zatočených stop, tedy jižní nebeský pól, leží těsně mimo horní levý okraj. Dvě slabé široké šmouhy sledují Magellanova mračna, satelity Mléčné dráhy a vlevo od observatoře se scénou zablýsknul také meteor. Světla na obzoru jsou z pobřežních měst La Serena a Coquimbo.

Štítky: Stopy hvězd, Magellanic clouds, Gemini south


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »