Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zaprášení spirála M66

Uznání: M. Neeser (Univ.-Sternwarte Munchen), P. Barthel (Kapteyn Astron. Institute), H. Heyer, H. Boffin (ESO), ESO

Když na observatoři Paranal v Chile začalo ráno svítat, tak astronomové Mark Neeser a Peter Barthel přerušili svoje pátrání po slabých kvasarech vzdálených miliardy světelných let. A tak na okamžik použili Velmi velké dalekohledy Evropské jižní observatoře, aby se pokochali krásou bližšího vesmíru. Jedním výsledkem byl tento nádherný pohled na krásnou spirální galaxii M66, která je vzdálená zhruba 35 miliónů světelných let. M66 měří asi 100 tisíc světelných let, jejím středem probíhají výrazné prachové pásy, spirální ramena jsou poseta jasnými hvězdokupami a astronomové ji dobře znají jako člena trojice galaxií Leo Triplet. Tvar prašné spirály M66 nejspíše ovlivňuje vzájemné působení se sousedními galaxiemi.

Štítky: Prach, Spirální galaxie, Leo triplet, M66


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »