Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pluto v pravých barvách

Uznání: Eliot Young (SwRI) et al., NASA

Pluto je většinou hnědé. Snímek nahoře zachycuje pravé barvy Pluta při zároveň nejvyšším doposud dosaženém rozlišení povrchu. Tento vzdálený svět zatím ještě nenavštívila žádná kosmická sonda, nicméně počátkem tohoto roku byla vypuštěna sonda New Horizons, která by měla k Plutu přiletět v roce 2015. Nedávná reklasifikace Pluta Mezinárodní astronomickou unií z planety na trpasličí planetu zůstává předmětem mnoha debat. Mapa nahoře byla vytvořena sledováním změn jasnosti Pluta ze Země během období, kdy byl částečně zatmíván svým měsícem Charonem. Mapa proto ukazuje polokouli Pluta, která je přivrácena k Charonu. O hnědé barvě Pluta se předpokládá, že je především způsobena zmrzlými uloženinami metanu metamorfovanými slabým, ale energetickým slunečním světlem. Tmavý pás pod rovníkem Pluta má poněkud komplexnější zbarvení a tak naznačuje, že povrch Pluta může ovlivňovat nějaký neznámý mechanismus.

Štítky: Pluto, True color, Dwarf planet


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »