Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké Magellanovo mračno infračerveně

Uznání: NASA/JPL-Caltech/M. Meixner (STScI) & the SAGE Legacy Team

Kde se v galaxiích hromadí prach? Tuto otázku pomohl odpovědět tým badatelů, který pořídil vůbec kdy nejpodrobnější snímek plynných mračen a prachu v sousední galaxii Velké Magellanovo mračno (Large Magellanic Cloud - LMC). Kompozitní obraz nahoře pořídil Spitzerův kosmický dalekohled v infračerveném světle, které zvýrazňuje přirozené záření teplého materiálu, který do mezihvězdného média odeslaly hvězdy. Mozaika nahoře kombinuje 300 000 jednotlivých zaměření a tak bylo možno vytvořit kompozitní obraz 1000 ostřejší, než jakýkoliv předešlý LMC snímek. Jsou vidět rozsáhlá mračna plynu a prachu, která graficky upřesňují, že prach se vyskytuje především kolem mladých hvězd (červeně zbarvená jasná mračna), nepravidelně rozesetý mezi hvězdami (zeleně zbarvená mračna) a v obálkách kolem starých hvězd (malé červené body). Také jsou patrné obrovské dutiny vyčištěné energetickými toky bývalých hmotných hvězd. Slabá modrá (falešná barva) záře přes spodní část je kombinací světla starých hvězd z centrální příčky LMC. LMC je satelitní galaxií naší vlastní Mléčné dráhy, má asi 70 000 světelných let a nachází se asi 160 000 světelných let daleko v jižním souhvězdí Mečouna (Dorado).

Štítky: Lmc, Infračervený, Spitzer space telescope


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »