Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlé brázdy přes Saturnův měsíc Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co způsobilo světlé žíly na Dione? Nedávné snímky tohoto neobvyklého měsíce z kosmické sondy Cassini, která nyní obíhá Saturn, pomáhají tuto záhadu odhalit. Podrobná prohlídka vlečené polokoule Dione na snímku nahoře ukazuje, že bílé pruhy jsou tvořeny hlubokými ledovými brázdami, které se propadají stovky metrů. Brázdy možná svědčí o tom, že povrch Dione v minulosti prošel určitými tektonickými pohyby. Světlé ledové brázdy probíhají přes mnoho kráterů Dione a tak ukazují, že proces, který je vytvořil nastal později, než impakty, který vytvořily tyto krátery. Dione tvoří především vodní led, ale jeho poměrně vysoká hustota ukazuje, že uvnitř obsahuje hodně hornin. Dione objevil v roce 1684 Giovanni Cassini. Snímek nahoře byl pořízen koncem července ze vzdálenosti asi 263 000 kilometrů. Další snímky Dione s vysokým rozlišením pořídila v roce 1980 prolétající kosmická sonda Voyager.

Štítky: Saturn, Dione, Bright cliffs


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »