Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlé brázdy přes Saturnův měsíc Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co způsobilo světlé žíly na Dione? Nedávné snímky tohoto neobvyklého měsíce z kosmické sondy Cassini, která nyní obíhá Saturn, pomáhají tuto záhadu odhalit. Podrobná prohlídka vlečené polokoule Dione na snímku nahoře ukazuje, že bílé pruhy jsou tvořeny hlubokými ledovými brázdami, které se propadají stovky metrů. Brázdy možná svědčí o tom, že povrch Dione v minulosti prošel určitými tektonickými pohyby. Světlé ledové brázdy probíhají přes mnoho kráterů Dione a tak ukazují, že proces, který je vytvořil nastal později, než impakty, který vytvořily tyto krátery. Dione tvoří především vodní led, ale jeho poměrně vysoká hustota ukazuje, že uvnitř obsahuje hodně hornin. Dione objevil v roce 1684 Giovanni Cassini. Snímek nahoře byl pořízen koncem července ze vzdálenosti asi 263 000 kilometrů. Další snímky Dione s vysokým rozlišením pořídila v roce 1980 prolétající kosmická sonda Voyager.

Štítky: Saturn, Dione, Bright cliffs


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »