Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Světlé brázdy přes Saturnův měsíc Dione

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Co způsobilo světlé žíly na Dione? Nedávné snímky tohoto neobvyklého měsíce z kosmické sondy Cassini, která nyní obíhá Saturn, pomáhají tuto záhadu odhalit. Podrobná prohlídka vlečené polokoule Dione na snímku nahoře ukazuje, že bílé pruhy jsou tvořeny hlubokými ledovými brázdami, které se propadají stovky metrů. Brázdy možná svědčí o tom, že povrch Dione v minulosti prošel určitými tektonickými pohyby. Světlé ledové brázdy probíhají přes mnoho kráterů Dione a tak ukazují, že proces, který je vytvořil nastal později, než impakty, který vytvořily tyto krátery. Dione tvoří především vodní led, ale jeho poměrně vysoká hustota ukazuje, že uvnitř obsahuje hodně hornin. Dione objevil v roce 1684 Giovanni Cassini. Snímek nahoře byl pořízen koncem července ze vzdálenosti asi 263 000 kilometrů. Další snímky Dione s vysokým rozlišením pořídila v roce 1980 prolétající kosmická sonda Voyager.

Štítky: Saturn, Dione, Bright cliffs


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »