Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zelená polární záře nad Hořejším jezerem

Uznání a copyrightt: Jeff Hapeman

Co kdyby byl obzor zelený? Tak byste vzali kameru a vyfotili to! Přesně to zažil minulý týden Jeff Hapeman, když byl v Pictured Rocks National Lakeshore v Michiganu. Za klidné noci byla nad severním obzorem nad Hořejším jezerem dlouho trvající zelená difuzní polární záře. Snímek nahoře byl pokusem zachytit pocit zázraku, který člověk při pohledu na polární záři zažívá. Polární záře vyvolávají energetické částice ze Slunce, které dopadají do magnetického okolí Země. Výsledné energetické částice jako třeba elektrony a protony dopadají dolů u zemských pólů a naráží do vzduchu. Molekuly vzduchu dočasně ztrácí elektrony, a když vzdušné molekuly kyslíku znovu elektrony zachytí, tak vyzáří zelené světlo. Polární záře mají mnoho tvarů a barev.

Štítky: Polární záře, Green, Lake Superior


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Částečné zatmění

Fotografie: Radim Kuchař Vytvořil: Milan Škopec

Další informace »