Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mozaika Měsíce

Uznání a copyright: Noel Carboni

Žádná obyčejná expozice nedokáže snadno zachytit slabé hvězdy spolu s jemnými odstíny Měsíce. Ale tento kompozitní pohled zdůrazňuje obojí. Tato mozaika spolu digitálně spojuje patnáct pečlivě exponovaných snímků s vysokým rozlišením jasného, do úplňku dorůstajícího Měsíce a hvězdné pozadí. Různé fascinující barvy na lunárním povrchu jsou sice skutečné, ale vysoce přehnané a odpovídají oblastem s různým chemickým složením. A tak přestože tyto barevné rozdíly nejsou viditelné ani oku ozbrojenému dalekohledem, tak pozorovatelé Měsíce mohou dnes v noci uvidět pěkné měsíční představení. Částečné zatmění Měsíce bude viditelné z Evropy, Afriky, Asie a z Austrálie.

Štítky: Earth's moon, Minerals, Exaggerated color, Mosaic


37. vesmírný týden 2021

37. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 9. do 19. 9. 2021. Měsíc dorůstá od první čtvrti k úplňku a projde kolem Jupiteru se Saturnem. Večer je vidět také Venuše. Aktivita Slunce je nízká, ale mohli jsme konečně vidět řadu skvrn. Očekáváme velmi zajímavou soukromou misi Crew Dragonu s názvem Inspiration4. Rušno je i v okolí ISS, kde po ruské vycházce probíhá japonsko-francouzská. V týdnu mají odstartovat další várky družic pro satelitní internet – 36 OneWebů a 51 Starlinků. Po dvou startech čínských raket v minulém týdnu tu máme další i v tom následujícím. Před 70 lety zemřel významný český astronom František Nušl.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Metla čarodejnice

Ďalšia časť hmloviny Riasy.

Další informace »