Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Barevná mozaika Měsíce

Uznání a copyright: Noel Carboni

Žádná obyčejná expozice nedokáže snadno zachytit slabé hvězdy spolu s jemnými odstíny Měsíce. Ale tento kompozitní pohled zdůrazňuje obojí. Tato mozaika spolu digitálně spojuje patnáct pečlivě exponovaných snímků s vysokým rozlišením jasného, do úplňku dorůstajícího Měsíce a hvězdné pozadí. Různé fascinující barvy na lunárním povrchu jsou sice skutečné, ale vysoce přehnané a odpovídají oblastem s různým chemickým složením. A tak přestože tyto barevné rozdíly nejsou viditelné ani oku ozbrojenému dalekohledem, tak pozorovatelé Měsíce mohou dnes v noci uvidět pěkné měsíční představení. Částečné zatmění Měsíce bude viditelné z Evropy, Afriky, Asie a z Austrálie.

Štítky: Earth's moon, Minerals, Exaggerated color, Mosaic


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »