Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velké Magellanovo mračno

Uznání a copyright: Wei-Hao Wang (IfA, U. Hawaii)

Portugalský mořeplavec Fernando de Magellan měl při své první cestě kolem světa se svou posádkou spoustu času ke studiu jižní oblohy. Výsledkem jsou dva mlhavé, mračnům podobné útvary, které mohou pozorovatelé uvidět na jižní obloze a které jsou známé jako Mračna Magellanova. O těchto hvězdnatých mračnech se nyní pochopitelně ví, že to jsou nepravidelné trpasličí galaxie, satelity naší větší spirální galaxie Mléčné dráhy. Velké Magellanovo mračno (Large Magellanic Cloud - LMC) na snímku nahoře je vzdáleno pouhých 180 000 světelných let v souhvězdí Mečouna (Dorado). Je nejhmotnější ze všech satelitních galaxií Mléčné dráhy a ve vzdálenosti asi 15 000 světelných let je místem výskytu nejbližší supernovy současnosti. Výrazný červený uzlík vpravo je 30 Doradus, neboli mlhovina Tarantule, obří hvězdotvorná oblast ve Velkém Magellanově mračnu.

Štítky: Lmc, Galaxie, Trpasličí galaxie


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko

Slnko 1.12.2024

Další informace »