Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání komety s Prstencovou mlhovinou: část I

Uznání a copyright: Stefan Seip and Steffen Bruckner

Jak se 8. května blížilo svítání, tak astronom Stefan Seip pozorně sledoval, jak se fragment C rozpadlé komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3 blíží k Prstencové mlhovině M57 a ke slabé spirální galaxii IC 1296. I když se zdálo, že je tato trojice dostatečně blízko u sebe při této opravdu kosmické příležitosti k fotografování, tak kometa je samozřejmě jen ve vnitřní části naší sluneční soustavy, zhruba 0.5 světelné minuty od Seipova dalekohledu u Stuttgartu v Německu na planetě Zemi. Prstencová mlhovina (vpravo nahoře) je vzdálená více jak 2000 světelných let, ale pořád uvnitř naší Mléčné dráhy. Zato IC 1296 je ve vzdálenosti 200 miliónů světelných let (mezi kometou a prstencem) spolehlivě za hranicemi Mléčné dráhy. Jelikož je kometa tak blízko, tak se zdánlivě poměrně rychle pohybuje vůči vzdáleným hvězdám. Tento teleskopický pohled se skládá ze dvou snímků, jeden s kompenzovaným zdánlivým pohybem komety a jeden s hvězdami pozadí a s mlhovinou.

Štítky: Kometa, M57, IC1296, Comet 73p, Schwassmann-Wachmann 3, Fragment c


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »