Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání komety s Prstencovou mlhovinou: část I

Uznání a copyright: Stefan Seip and Steffen Bruckner

Jak se 8. května blížilo svítání, tak astronom Stefan Seip pozorně sledoval, jak se fragment C rozpadlé komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3 blíží k Prstencové mlhovině M57 a ke slabé spirální galaxii IC 1296. I když se zdálo, že je tato trojice dostatečně blízko u sebe při této opravdu kosmické příležitosti k fotografování, tak kometa je samozřejmě jen ve vnitřní části naší sluneční soustavy, zhruba 0.5 světelné minuty od Seipova dalekohledu u Stuttgartu v Německu na planetě Zemi. Prstencová mlhovina (vpravo nahoře) je vzdálená více jak 2000 světelných let, ale pořád uvnitř naší Mléčné dráhy. Zato IC 1296 je ve vzdálenosti 200 miliónů světelných let (mezi kometou a prstencem) spolehlivě za hranicemi Mléčné dráhy. Jelikož je kometa tak blízko, tak se zdánlivě poměrně rychle pohybuje vůči vzdáleným hvězdám. Tento teleskopický pohled se skládá ze dvou snímků, jeden s kompenzovaným zdánlivým pohybem komety a jeden s hvězdami pozadí a s mlhovinou.

Štítky: Kometa, M57, IC1296, Comet 73p, Schwassmann-Wachmann 3, Fragment c


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »