Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Setkání komety s Prstencovou mlhovinou: část II

Uznání a copyright: Sheldon Faworski and Sean Walker (MASIL Astro-Imaging Team)

Fragment C z drobící se komety 73P/Schwassmann-Wachmann 3 přešel 8. května při svém rychlém pohybu pozemskou noční oblohou skoro přímo před Prstencovou mlhovinou M57 a před slabou spirální galaxií IC 1296. Na tomto krásném pohledu dělí jasnou hlavu fragmentu C od M57 pouhá 1/10 stupně a ohon přitom obtéká mlhovinu i galaxii. Tento obrázek pořízený z města Elizabeth, Illinois, USA odpovídá kosmické scéně pouhých 30 minut po včerejším obrázku nadcházejícího uskupení. Při srovnání obou obrázků je snadné vidět relativní pohyb komety vůči hvězdám pozadí i mlhovinám. Tyto kometární fragmenty budou v následujících dnech ve svém největším přiblížení ve vzdálenosti asi 10 miliónů kilometrů, takže žádný z nich nepředstavuje pro naši milou planetu žádné nebezpečí.

Štítky: Kometa, M57, IC1296, Comet 73p, Schwassmann-Wachmann 3, Fragment c


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »