Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  13. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 13. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Drobící se kometa

Uznání: William Reach (SSC/Caltech), et al., JPL, Caltech, NASA

Tato mozaika drobící se komety Schwassmann-Wachmann 3 zabírá její dráhu v délce asi 6 stupňů (12 úplňků). Obrázek pořizovaný od 4. do 6. května infračervenou kamerou Spitzerova kosmického dalekohledu zachycuje asi 45 z 60 nebo více abecedně katalogizovaných velkých kometárních fragmentů. Nejjasnější fragment v pravé horní části stopy je fragment C. Od středu dole vlevo je jasný fragment B. Spitzerův infračervený pohled, který pomáhá při hledání příčin rozpadu komety, také zachycuje stopu plnou prachu z rozpadu komety při předchozích průchodech. Zdá se, že prostor podél kometární dráhy zaplňuje emise ze slunečním světlem zahřívaných prachových částic. Fragmenty se budou v nadcházejících dnech nacházet v blízkosti svého největšího přiblížení asi 10 miliónů kilometrů daleko a pro naší milou planetu nepředstavují žádné nebezpečí.

Štítky: Kometa, Infračervený, Comet 73p, Schwassmann-Wachmann 3, Fragment b, Fragment c, Fragments


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »