Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Skála rostoucí v sopce Mt.St.Helens

Credit: Dan Dzurisin, Cascades Volcano Observatory, USGS

V sopce Mt. St. Helens ve státě Washington v USA vyrůstá rychlostí více jak jeden metr za den nový skalní útes. Tento nový skalní útes roste od minulého listopadu a nyní už z jednoho kráteru vyčnívá asi 100 metrů. Nedávno vytvořená filmová smyčka ukazuje, jak tato skalní deska roste. Na snímku nahoře z konce minulého měsíce zkoumá dýmající horkou skalní desku vrtulník. V roce 1980 prošla hora St. Helens obrovskou erupcí a od září 2004 probíhá poměrně klidnější erupce. Tehdy začal vznikat také nový vulkanický dóm, který je nyní asi 100 metrů nad dómem z roku 1980. Nová skalní deska je vidět z observatoře Johnson Ridge na vybuchující sopce.

Štítky: Sopka, Mt. St. Helens, Rock slab


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »