Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sestupové panoráma na Saturnovu Titanu

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Jste první kosmickou sondou určenou k sestupu na Titan, co vidíte? Bezprostředně poté, co minulý leden sonda Huygens prolétla vrstvou mraků Saturnova měsíce Titanu, tak pořídila jedinečnou sérii snímků jednoho z nejzáhadnějších měsíců sluneční soustavy. Tyto snímky byly nedávno digitálně spojeny a tak vznikla nádherná panorámata a dramatický film o sestupu. Na obrázku nahoře je panoramatický pohled rybím okem z Huygense z výšky asi 5 kilometrů nad povrchem Titanu. Digitální projekce činí místní povrch většinou plochý, jeví se sice jako míč, ale umožňuje vidět všechny směry. Konečné místo přistání Huygense bylo ve velké tmavé oblasti dole, hned vpravo od středu. Tento tmavý, písčitý bazén, poměrně bez útvarů se zdá být vpravo obklopen světlými kopci a nahoře krajinou rozervanou řečišti a kaňony. Nedávné důkazy ukazují, že dna jezer i řečiště na Titanu jsou obvykle suchá, ale někdy jsou zaplňována záplavou kapalného metanu při vzácných přívalech metanových dešťů.

Štítky: Cassini, Titan, Huygens


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »