Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sestupové panoráma na Saturnovu Titanu

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Jste první kosmickou sondou určenou k sestupu na Titan, co vidíte? Bezprostředně poté, co minulý leden sonda Huygens prolétla vrstvou mraků Saturnova měsíce Titanu, tak pořídila jedinečnou sérii snímků jednoho z nejzáhadnějších měsíců sluneční soustavy. Tyto snímky byly nedávno digitálně spojeny a tak vznikla nádherná panorámata a dramatický film o sestupu. Na obrázku nahoře je panoramatický pohled rybím okem z Huygense z výšky asi 5 kilometrů nad povrchem Titanu. Digitální projekce činí místní povrch většinou plochý, jeví se sice jako míč, ale umožňuje vidět všechny směry. Konečné místo přistání Huygense bylo ve velké tmavé oblasti dole, hned vpravo od středu. Tento tmavý, písčitý bazén, poměrně bez útvarů se zdá být vpravo obklopen světlými kopci a nahoře krajinou rozervanou řečišti a kaňony. Nedávné důkazy ukazují, že dna jezer i řečiště na Titanu jsou obvykle suchá, ale někdy jsou zaplňována záplavou kapalného metanu při vzácných přívalech metanových dešťů.

Štítky: Cassini, Titan, Huygens


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Perseidy 13.8.2022

Sloučené 3 snímky Fotoaparát Canon 700D Objektiv Canon 28 mm Rušil svit Měsíce a občasná oblačnost

Další informace »