Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sestupové panoráma na Saturnovu Titanu

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Jste první kosmickou sondou určenou k sestupu na Titan, co vidíte? Bezprostředně poté, co minulý leden sonda Huygens prolétla vrstvou mraků Saturnova měsíce Titanu, tak pořídila jedinečnou sérii snímků jednoho z nejzáhadnějších měsíců sluneční soustavy. Tyto snímky byly nedávno digitálně spojeny a tak vznikla nádherná panorámata a dramatický film o sestupu. Na obrázku nahoře je panoramatický pohled rybím okem z Huygense z výšky asi 5 kilometrů nad povrchem Titanu. Digitální projekce činí místní povrch většinou plochý, jeví se sice jako míč, ale umožňuje vidět všechny směry. Konečné místo přistání Huygense bylo ve velké tmavé oblasti dole, hned vpravo od středu. Tento tmavý, písčitý bazén, poměrně bez útvarů se zdá být vpravo obklopen světlými kopci a nahoře krajinou rozervanou řečišti a kaňony. Nedávné důkazy ukazují, že dna jezer i řečiště na Titanu jsou obvykle suchá, ale někdy jsou zaplňována záplavou kapalného metanu při vzácných přívalech metanových dešťů.

Štítky: Cassini, Titan, Huygens


50. vesmírný týden 2019

50. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 9. 12. do 15. 12. 2019. Měsíc bude v úplňku. Podvečerní obloha patří Venuši a Saturnu, ve středu budou v konjunkci. Ráno je vidět Merkur a Mars. 14. 12. Nastává maximum meteorického roje Geminid. Na ISS byl zadokován Dragon (CRS-19) a připojit se má také Progress MS-13. Čína stihla dva starty menší rakety ze stejného kosmodromu během šesti hodin. Před 35 lety začala mise sond Vega 1 a 2, které kromě Venuše zkoumaly Halleyovu kometu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc

Měsíc

Další informace »