Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. květen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. květen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sestupové panoráma na Saturnovu Titanu

Uznání: ESA, NASA, Descent Imager/Spectral Radiometer Team (LPL)

Jste první kosmickou sondou určenou k sestupu na Titan, co vidíte? Bezprostředně poté, co minulý leden sonda Huygens prolétla vrstvou mraků Saturnova měsíce Titanu, tak pořídila jedinečnou sérii snímků jednoho z nejzáhadnějších měsíců sluneční soustavy. Tyto snímky byly nedávno digitálně spojeny a tak vznikla nádherná panorámata a dramatický film o sestupu. Na obrázku nahoře je panoramatický pohled rybím okem z Huygense z výšky asi 5 kilometrů nad povrchem Titanu. Digitální projekce činí místní povrch většinou plochý, jeví se sice jako míč, ale umožňuje vidět všechny směry. Konečné místo přistání Huygense bylo ve velké tmavé oblasti dole, hned vpravo od středu. Tento tmavý, písčitý bazén, poměrně bez útvarů se zdá být vpravo obklopen světlými kopci a nahoře krajinou rozervanou řečišti a kaňony. Nedávné důkazy ukazují, že dna jezer i řečiště na Titanu jsou obvykle suchá, ale někdy jsou zaplňována záplavou kapalného metanu při vzácných přívalech metanových dešťů.

Štítky: Cassini, Titan, Huygens


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc a Jupiter nad Jihlavou

Měsíc a Jupiter

Další informace »