Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Anaglyf orbiteru Discovery

Uznání: ISS Expedition 13 Crew, NASA - Stereo Anaglyph: Patrick Vantuyne

Orbiter raketoplánu Discovery v červenci za letu STS-121 při přibližování k Mezinárodní kosmické stanici pózoval pro sérii fotografií. Tento proces byl součástí inspekce možného poškození orbiteru, ovšem na pozadí planety Země o 300 kilometrů níže jsou obrázky samotné úžasné. Stereo umělec Patrick Vantuyne zkombinoval dva snímky (ISS013e48787 a ISS013e48788) a vytvořil tento 3D obraz. Stereo anaglyf je určen pro prohlížení červenomodrými brýlemi. Mezi podrobnostmi, které jsou na plášti vidět, patří vysokoteplotní (černé) a nízkoteplotní (bílé) izolační dlaždice, trysky používané pro řízení a kontrolu výšky a okna kabiny pro posádku.

Štítky: Raketoplán, Mezinárodní kosmická stanice, Discovery, Orbiter, Anaglyph


29. vesmírný týden 2024

29. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 7. do 21. 7. 2024. Měsíc bude na konci týdne v úplňku. Na obloze prochází nízko položenými souhvězdími a 17. 7. se potká s hvězdou Antares ve Štíru. Planety jsou nejlépe vidět ráno, především Saturn a zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je střední. Evropská raketa Ariane 6 při prvním startu uspěla a horní stupeň uvolňující palivo byl vidět i z ČR. Před 130 lety se narodil Georges Lemaître, který odvodil vztah rozpínání vesmíru známý dnes jako Hubbleův zákon. Před 55 lety proběhlo první přistání lidí na Měsíci, mise Apollo 11. Před 30 lety dopadla na Jupiter kometa Shoemaker-Levy 9.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »