Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  17. září 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 17. září 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Antikrepuskulární paprsky nad Floridou

Uznání a copyright: Daniel Herron

Co se to děje nad obzorem? Ačkoliv se tato scéna může jevit poněkud nadpřirozená, tak to není nic tak neobvyklého, než zapadající Slunce a pár dobře umístěných mraků. Zvláštní ovšem je, že slunce zapadá v opačném směru, než míří kamera. Na snímku nahoře jsou antikrepuskulární paprsky. Abychom je dokázali pochopit, tak začněme s běžnými krepuskulárními paprsky, které jsou vidět kdykoliv mezi roztrhanými mraky prosvítá slunce. Přestože sluneční paprsky opravdu putují po přímkách, tak projekce těchto přímek na sférickou oblohu jsou velké kružnice. Tudíž se krepuskulární paprsky ze zapadajícího (nebo vycházejícího) slunce jeví sbíhat na opačné straně oblohy. V antisolárním bodě 180° od Slunce se jim říká antikrepuskulární paprsky. Fotograf si po návštěvě Kennedyho kosmického střediska NASA na Floridě užíval západu slunce a přitom náhodou zjistil, že v opačném směru nad Atlantickým oceánem se naskýtá ještě vzácnější pohled na dobře prokreslené antikrepuskulární paprsky.

Štítky: Anticrepuscular rays, Florida


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »