Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gliese 581 a obyvatelná zóna

Uznání: Stephane Udry, Michel Mayor (Geneva Obs.) et. al, Image: DSS, Skyview

Ta slabá nevýznamná hvězda uprostřed tohoto pohledu na oblohu je Gliese 581 ve vzdálenosti zhruba 20 světelných let v souhvězdí Vah (Libra). Ovšem nyní astronomové ohlásili objev pozoruhodné soustavy tří planet, které obíhají kolem Gliese 581, včetně planety, která se ze všech planet mimo sluneční soustavu nejvíce podobá Zemi. Gliese 581 ale není slunci podobná hvězda. Klasifikuje se jako červený trpaslík, tedy hvězda mnohem menší a chladnější než Slunce. Přesto má nejmenší planeta obíhající kolem této hvězdy asi pětinásobnou hmotnost Země a jeden a půl násobek průměru Země. Tato super země obíhá jednou za 13 dní, zhruba 14 krát blíže ke svojí mateřské hvězdě, než je vzdálenost Země - Slunce. Z této těsné oběžné dráhy kolem chladné hvězdy plyne střední teplota povrchu mezi 0 a 40 stupni C, což je rozsah ve kterém může být voda kapalná, což tuto planetu umísťuje do obyvatelné zóny červeného trpaslíka.

Štítky: Extrasolarní planety, Gl 581, Red dwarf, Earth-like planet


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »