Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Gliese 581 a obyvatelná zóna

Uznání: Stephane Udry, Michel Mayor (Geneva Obs.) et. al, Image: DSS, Skyview

Ta slabá nevýznamná hvězda uprostřed tohoto pohledu na oblohu je Gliese 581 ve vzdálenosti zhruba 20 světelných let v souhvězdí Vah (Libra). Ovšem nyní astronomové ohlásili objev pozoruhodné soustavy tří planet, které obíhají kolem Gliese 581, včetně planety, která se ze všech planet mimo sluneční soustavu nejvíce podobá Zemi. Gliese 581 ale není slunci podobná hvězda. Klasifikuje se jako červený trpaslík, tedy hvězda mnohem menší a chladnější než Slunce. Přesto má nejmenší planeta obíhající kolem této hvězdy asi pětinásobnou hmotnost Země a jeden a půl násobek průměru Země. Tato super země obíhá jednou za 13 dní, zhruba 14 krát blíže ke svojí mateřské hvězdě, než je vzdálenost Země - Slunce. Z této těsné oběžné dráhy kolem chladné hvězdy plyne střední teplota povrchu mezi 0 a 40 stupni C, což je rozsah ve kterém může být voda kapalná, což tuto planetu umísťuje do obyvatelné zóny červeného trpaslíka.

Štítky: Extrasolarní planety, Gl 581, Red dwarf, Earth-like planet


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »