Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jiné hvězdy mohou obíhat superzemě

Uznání a copyright: MicroFUN Collaboration, CfA, NSF

Jsou "super-Země" kolem jiných hvězdných soustav běžné? Možná že ano. Nedávno se ukázal neočekávaný důkaz, když planeta obíhající vzdálenou hvězdu gravitačně zvětšila světlo ještě vzdálenější hvězdy. Za předpokladu, že mateřská hvězda planety je obyčejný červený trpaslík, tak zjasnění lze nejlépe vysvětlit planetou o hmotnosti asi 13 krát větší jako Země, která obíhá v takové vzdálenosti, jako je pásmo asteroidů v naší vlastní sluneční soustavě. Vzhledem k malému počtu pozorování a podobným zjištěním u jiných hvězdných soustav, mohou být takové super-Země poměrně běžné. Astronomové spekulují, že planeta mohla vzrůst až do Jupiterovy velikosti, pokud by hvězdná soustava měla dost plynu. Jelikož planeta nebyla pozorována přímo, tak zůstává významná ne určitost při stanovení jejích atributů, ale budoucí výzkum se zaměří na lepší porozumění této spletité soustavy. Kresba nahoře představuje umělecké vyjádření, jak by mohla vypadat super-Země i s hypotetickým měsícem, která obíhá vzdáleného červeného trpaslíka.

Štítky: Hvězdy, Super-Earths, Star systems


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »