Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Jiné hvězdy mohou obíhat superzemě

Uznání a copyright: MicroFUN Collaboration, CfA, NSF

Jsou "super-Země" kolem jiných hvězdných soustav běžné? Možná že ano. Nedávno se ukázal neočekávaný důkaz, když planeta obíhající vzdálenou hvězdu gravitačně zvětšila světlo ještě vzdálenější hvězdy. Za předpokladu, že mateřská hvězda planety je obyčejný červený trpaslík, tak zjasnění lze nejlépe vysvětlit planetou o hmotnosti asi 13 krát větší jako Země, která obíhá v takové vzdálenosti, jako je pásmo asteroidů v naší vlastní sluneční soustavě. Vzhledem k malému počtu pozorování a podobným zjištěním u jiných hvězdných soustav, mohou být takové super-Země poměrně běžné. Astronomové spekulují, že planeta mohla vzrůst až do Jupiterovy velikosti, pokud by hvězdná soustava měla dost plynu. Jelikož planeta nebyla pozorována přímo, tak zůstává významná ne určitost při stanovení jejích atributů, ale budoucí výzkum se zaměří na lepší porozumění této spletité soustavy. Kresba nahoře představuje umělecké vyjádření, jak by mohla vypadat super-Země i s hypotetickým měsícem, která obíhá vzdáleného červeného trpaslíka.

Štítky: Hvězdy, Super-Earths, Star systems


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »