Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HD 188753: Trojitý západ

Uznání ilustrace: courtesy JPL-Caltech, NASA

Přestože to vypadá jako fikce, tak tato umělcova představa západu v cizím světě je založena na skutečnosti, na nedávném objevu horké planety o velikosti Jupitera, která obíhá kolem trojité hvězdné soustavy HD 188753. Hmotnou planetu u HD 188553, která se nachází jen 149 světelných let daleko v souhvězdí Labutě (Cygnus), detekoval astronom Maciej Konacki po rozboru podrobných spektroskopických údajů z Keckovy observatoře. Samotná velká planeta je na tomto imaginárním pohledu z dobře osvětleného povrchu hypotetického skalnatého měsíce nakreslena vlevo nahoře. Z této perspektivy nejbližší, nejteplejší a nejhmotnější hvězda v trojité soustavě, která je jenom o něco teplejší jak Slunce, zapadla za vzdálenými vrcholky. K obzoru se přibližují další dvě slunce, obě chladnější a vzdálenější od velké planety. I když kolem okolních hvězd jsou známé i další horké, Jupiteru podobné planety, tak tato "nahuštěná" vícenásobná hvězdná soustava je výzvou pro současné teorie vzniku planet.

Štítky: Západ slunce, Extrasolarní planety, HD 188753, Triple star, Multiple star system


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »