Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Padající Perseidy

Uznání a copyright: Fred Bruenjes

Minulý srpen na planetu Zemi na tmavé obloze z každoročního roje zase padaly Perseidy. Astronom Fred Bruenjes, mezitím co si v noci z 11. na 12. srpna vychutnával očekávané kosmického počasí, tak v rozmezí asi 6 hodin širokoúhlým objektivem pořídil sérii mnoha 30 sekundových expozic. Tento pohled na letní Perseidy vytvořil kombinací těch snímků, které zachytily záblesky meteorů. Ačkoliv kometární prachové částice putují navzájem rovnoběžně, tak výsledné stopy meteorů se zdají jasně vybíhat z jediného bodu na obloze, z radiantu v souhvězdí hrdiny Persea. Efekt radiantu vzniká díky perspektivě, když se rovnoběžné stopy v dálce zdánlivě sbíhají. Bruenjes spočítal, že na kompozitním obrázku je 51 Perseid včetně jedné téměř stacionární. Meteorický roj Perseid tento rok vyvrcholí v časných ranních hodinách v pátek 12. srpna.

Štítky: Meteor, Perseidy, Meteorický roj, Shower radiant


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »