Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Padající Perseidy

Uznání a copyright: Fred Bruenjes

Minulý srpen na planetu Zemi na tmavé obloze z každoročního roje zase padaly Perseidy. Astronom Fred Bruenjes, mezitím co si v noci z 11. na 12. srpna vychutnával očekávané kosmického počasí, tak v rozmezí asi 6 hodin širokoúhlým objektivem pořídil sérii mnoha 30 sekundových expozic. Tento pohled na letní Perseidy vytvořil kombinací těch snímků, které zachytily záblesky meteorů. Ačkoliv kometární prachové částice putují navzájem rovnoběžně, tak výsledné stopy meteorů se zdají jasně vybíhat z jediného bodu na obloze, z radiantu v souhvězdí hrdiny Persea. Efekt radiantu vzniká díky perspektivě, když se rovnoběžné stopy v dálce zdánlivě sbíhají. Bruenjes spočítal, že na kompozitním obrázku je 51 Perseid včetně jedné téměř stacionární. Meteorický roj Perseid tento rok vyvrcholí v časných ranních hodinách v pátek 12. srpna.

Štítky: Meteor, Perseidy, Meteorický roj, Shower radiant


22. vesmírný týden 2020

22. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 5. do 31. 5. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer se loučíme s Venuší, ale její tenký srpek může být zajímavý ve dne. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říkají o pozornost planety Saturn a Jupiter, nejníže je také Mars. Stále můžeme zkusit spatřit nějaké komety. Pozorování doplňují vláčky družic Starlink, jejichž 7. start nakonec proběhne až po nejočekávanější události jara, startu Falconu 9 s pilotovanou lodí CrewDragon, jejíž start je v plánu ve středu večer. Před 90 lety se narodil známý americký astronom Frank Drake.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Další informace »