Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. srpen 2005

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. srpen 2005

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Padající Perseidy

Uznání a copyright: Fred Bruenjes

Minulý srpen na planetu Zemi na tmavé obloze z každoročního roje zase padaly Perseidy. Astronom Fred Bruenjes, mezitím co si v noci z 11. na 12. srpna vychutnával očekávané kosmického počasí, tak v rozmezí asi 6 hodin širokoúhlým objektivem pořídil sérii mnoha 30 sekundových expozic. Tento pohled na letní Perseidy vytvořil kombinací těch snímků, které zachytily záblesky meteorů. Ačkoliv kometární prachové částice putují navzájem rovnoběžně, tak výsledné stopy meteorů se zdají jasně vybíhat z jediného bodu na obloze, z radiantu v souhvězdí hrdiny Persea. Efekt radiantu vzniká díky perspektivě, když se rovnoběžné stopy v dálce zdánlivě sbíhají. Bruenjes spočítal, že na kompozitním obrázku je 51 Perseid včetně jedné téměř stacionární. Meteorický roj Perseid tento rok vyvrcholí v časných ranních hodinách v pátek 12. srpna.

Štítky: Meteor, Perseidy, Meteorický roj, Shower radiant


46. vesmírný týden 2019

46. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 11. 11. do 17. 11. 2019. Měsíc bude v úplňku. Merkur projde v pondělí před kotoučem Slunce. Večer za soumraku je vidět Jupiter a Saturn, ale velmi nízko na jihozápadě už se objevuje i jasná Venuše jako Večernice. Ráno je vidět Mars. Povedl se pěkný zákryt planetkou Sylvia a máme před sebou další zajímavé zákryt hvězd planetkou i Měsícem. Boeing provedl úspěšný test úniku Starlineru z rampy, ačkoli jeden z padáků selhal. SpaceX vyšle po delší odmlce další Falcon 9 s družicemi Starlink, a to s několika prvenstvími. Na ISS mají vystoupit do kosmu Andrew Morgan a Luca Parmitano. Před 50 lety odstartovala k Měsíci posádka v kosmické lodi Apollo 12.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC6888 a PN G75.5+1.7

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2019 obdržel snímek „NGC6888 a PN G75.5+1.7“, jehož autorem je Vladimír Nádvorník   Hvězdné objekty mívají často poněkud tajemná označení, která i mnoha astronomům dokonce ani nenaznačí … Tak třeba „NGC6888 a PN G75.5+1.7“ z titulku tohoto

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přechod Merkuru Barva

Přechod Merkuru

Další informace »