Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kupa galaxií ve Vlasech Bereniky

Uznání a copyright: Jim Misti (Misti Mountain Observatory)

Téměř všechny objekty na fotografii nahoře jsou galaxie. Kupa galaxií ve Vlasech Bereniky na snímku nahoře je jednou z nejhustších známých kup - obsahuje tisíce galaxií. Každá z těchto galaxií je, stejně jako naše vlastní Mléčná dráha, domovem miliard hvězd. I když ve srovnání s většinou ostatních kup tato kupa není vzdálená, tak přesto to světlu z Kupy ve Vlasech Bereniky k nám trvá stovky miliónů let. Kupa ve Vlesech Bereniky je tak obrovská, že to světlu trvá milióny let, než vůbec dosáhne z jednoho konce na druhý! Většina galaxií v této i jiných kupách jsou eliptické galaxie, zatímco většina galaxií mimo kupy jsou spirály. Podstata rentgenové emise z této kupy je i nadále předmětem výzkumu.

Štítky: Galaxie, Kupa galaxií, Coma


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »