Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus u Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Některé snímky Saturnu ani nevypadají jako skutečné. Tento neskutečný snímek plynového obra Saturnu, jeho majestátních prstenců a jeho záhadného měsíce Enceladu, to vše na jednom záběru, pořídila v tomto roce kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Enceladus, u kterého bylo nedávno zjištěno, že emituje výtrysky ledu z možných podpovrchových moří, vypadá bílý, jelikož jeho povrch pokrývá poměrně čistý vodní led. Pod měsícem Enceladus jsou skoro zboku viditelné prstence Saturnu. V porovnání s Enceladem projevují Saturnovy prstence svoji poměrně vyšší hustotu špíny na tomto snímku v přirozených barvách zlatohnědou barvou. Planeta Saturn se v pozadí jeví bez nějakých útvarů s vyjímkou vlevo nahoře viditelných tenkých stínů prstenců. Terminátor, který rozděluje noc a den, probíhá tváří tohoto vzdáleného světa vertikálně.

Štítky: Saturn, Prstence, Enceladus


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »