Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Enceladus u Saturnu

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA

Některé snímky Saturnu ani nevypadají jako skutečné. Tento neskutečný snímek plynového obra Saturnu, jeho majestátních prstenců a jeho záhadného měsíce Enceladu, to vše na jednom záběru, pořídila v tomto roce kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu. Enceladus, u kterého bylo nedávno zjištěno, že emituje výtrysky ledu z možných podpovrchových moří, vypadá bílý, jelikož jeho povrch pokrývá poměrně čistý vodní led. Pod měsícem Enceladus jsou skoro zboku viditelné prstence Saturnu. V porovnání s Enceladem projevují Saturnovy prstence svoji poměrně vyšší hustotu špíny na tomto snímku v přirozených barvách zlatohnědou barvou. Planeta Saturn se v pozadí jeví bez nějakých útvarů s vyjímkou vlevo nahoře viditelných tenkých stínů prstenců. Terminátor, který rozděluje noc a den, probíhá tváří tohoto vzdáleného světa vertikálně.

Štítky: Saturn, Prstence, Enceladus


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »