Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpínání Vesmíru

Uznání: WMAP Science Team, NASA

Vesmír se nyní zvolna rozpíná. Ale jeho původní expanze byla téměř až neskutečně rychlá, jelikož pravděpodobně narostl z fluktuace v kvantovém měřítku v bilióntině sekundy. Tento kosmologický scénář známý jako inflace, je nyní po analýze tří let dat z observatoře WMAP dále kvantifikován. WMAP přístroje detekují kosmické mikrovlnné záření pozadí, dosvit z raného vesmíru. Skvělý úspěch observatoře WMAP při zkoumání první bilióntiny sekundy a upřednostnění specifických inflačních scénářů spočívá v její schopnosti vykonávat bezprecedentní přesná měření vlastností mikrovlnného pozadí. Z podmínek raného vesmíru jsou extrahovány jemné vlastnosti a vztaženy k prvním momentům jeho existence. Tento diagram schematicky sleduje 13,7 miliard let (plus bilióntinu sekundy ...) historie Vesmíru od kvantového měřítka, přes vznik hvězd, galaxií, planet až k WMAPu.

Štítky: Kosmologie, Inflation, Velký třesk, Mikrovlnné pozadí, WMAP


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »