Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. březen 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. březen 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rozpínání Vesmíru

Uznání: WMAP Science Team, NASA

Vesmír se nyní zvolna rozpíná. Ale jeho původní expanze byla téměř až neskutečně rychlá, jelikož pravděpodobně narostl z fluktuace v kvantovém měřítku v bilióntině sekundy. Tento kosmologický scénář známý jako inflace, je nyní po analýze tří let dat z observatoře WMAP dále kvantifikován. WMAP přístroje detekují kosmické mikrovlnné záření pozadí, dosvit z raného vesmíru. Skvělý úspěch observatoře WMAP při zkoumání první bilióntiny sekundy a upřednostnění specifických inflačních scénářů spočívá v její schopnosti vykonávat bezprecedentní přesná měření vlastností mikrovlnného pozadí. Z podmínek raného vesmíru jsou extrahovány jemné vlastnosti a vztaženy k prvním momentům jeho existence. Tento diagram schematicky sleduje 13,7 miliard let (plus bilióntinu sekundy ...) historie Vesmíru od kvantového měřítka, přes vznik hvězd, galaxií, planet až k WMAPu.

Štítky: Kosmologie, Inflation, Velký třesk, Mikrovlnné pozadí, WMAP


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »