Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Panorama mlhoviny Carina z Hubbla

Uznání: NASA, ESA, N. Smith (U. California, Berkeley) et al., and The Hubble Heritage Team (STScI/AURA)

V jedné z nejjasnějších částí Mléčné dráhy leží mlhovina, kde se dějí ty nejpodivnější věci. NGC 3372 známá též jako Velká mlhovina Carina je domovem hmotných hvězd a proměnlivé mlhoviny. Eta Carinae, nejenergetičtější hvězda mlhoviny, byla v desetiletí 1830 nejjasnější hvězdou oblohy, ale potom se dramaticky zeslabila. Vlevo od středu je vidět mlhovina Klíčová dírka, která hostí několik nejhmotnějších známých hvězd, a také změnila svůj vzhled. Celá mlhovina Carina má přes 300 světelných let a nachází se asi 7500 světelných let daleko v souhvězdí Lodního kýlu (Carina). Na snímku nahoře je nejpodrobnější vůbec kdy pořízený obraz mlhoviny Carina. Obraz s přiřazenými barvami tvoří 48 políček s vysokým rozlišením z Hubblova kosmického dalekohledu a byl zveřejněn na počest jeho 17. výročí. K dispozici jsou také anotovaná širokoúhlá a zvětšovací verze.

Štítky: Hubblův kosmický dalekohled, Mlhovina Lodní záď, NGC 3372


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »