Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojrozměrné Slunce

Uznání: STEREO Project, NASA

Jak Slunce opravdu vypadá ve všech třech prostorových dimenzích? Pro odpověď na tuto otázku NASA vypustila dvě družice STEREO, aby mohly vnímat tři rozměry Slunce podobně jako lidé mohou vnímat tři rozměry na Zemi svýma dvěma očima. Taková perspektiva umožňuje nový pohled na rychle se měnící povrch Slunce, což lidem umožňuje lépe pochopit a předpovídat jevy jako jsou koronální výtrysky hmoty a sluneční vzplanutí, které mají vliv na Zemi stejně jako na družice a astronauty na oběžné dráze Země. Na obrázku nahoře jsou dva simultánní snímky Slunce pořízené družicemi STEREO A a STEREO B, nyní digitálně zkombinované, takže poskytují jeden z prvních vůbec kdy pořízených 3-D obrazů Slunce. Tento obraz plně oceníte při pohledu s 3-D červenomodrými brýlemi. Poblíž vrcholu snímku je vidět, jak se z kypícího a bublajícího slunečního povrchu zvedá výrazná sluneční protuberance.

Štítky: Slunce, 3D, Stereo Satellite


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »