Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. duben 2007

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. duben 2007

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Trojrozměrné Slunce

Uznání: STEREO Project, NASA

Jak Slunce opravdu vypadá ve všech třech prostorových dimenzích? Pro odpověď na tuto otázku NASA vypustila dvě družice STEREO, aby mohly vnímat tři rozměry Slunce podobně jako lidé mohou vnímat tři rozměry na Zemi svýma dvěma očima. Taková perspektiva umožňuje nový pohled na rychle se měnící povrch Slunce, což lidem umožňuje lépe pochopit a předpovídat jevy jako jsou koronální výtrysky hmoty a sluneční vzplanutí, které mají vliv na Zemi stejně jako na družice a astronauty na oběžné dráze Země. Na obrázku nahoře jsou dva simultánní snímky Slunce pořízené družicemi STEREO A a STEREO B, nyní digitálně zkombinované, takže poskytují jeden z prvních vůbec kdy pořízených 3-D obrazů Slunce. Tento obraz plně oceníte při pohledu s 3-D červenomodrými brýlemi. Poblíž vrcholu snímku je vidět, jak se z kypícího a bublajícího slunečního povrchu zvedá výrazná sluneční protuberance.

Štítky: Slunce, 3D, Stereo Satellite


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »