Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. prosinec 2006

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. prosinec 2006

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Film: Aktivní Slunce

Uznání: Solar Optical Telescope, Hinode Satellite, JAXA

I v obyčejném dnu na povrchu Slunce vystřelují gejzíry horkého plynu. A jednu takovou prchavou událost nedávno podrobně zachytila nová družice Hinode, kterou koncem září vypustilo Japonsko. Aktivní oblasti kolem sluneční skvrny skoro u obzoru vystřikují podél magnetických siločar, které spojují sluneční skvrnu s okolními oblastmi ve sluneční atmosféře, horkou plazmu. Jasné oblasti jsou více horké a aktivnější. V popředí jsou vidět bublající granule a trvalá aktivita sluneční fotosféry. Film nahoře zachycuje v opravdových barvách sluneční oblast velkou asi 8000 kilometrů. Na některých počítačích se dá MPG film nahoře přehrát jen po stažení a nainstalování přehrávače, úplném stažení filmu a občerstvení stránky.

Štítky: Slunce, Vzplanutí, Hinode


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »